Bonifikace pro praktické lékaře

Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR (VZP) bude finančně zvýhodňovat praktické lékaře pro děti i dospělé v oblastech, kde o zřízení ordinace není zájem, zejména v pohraničí. Pokud se opakovaně nikdo nepřihlásí do výběrového řízení na novou praxi, nabídne v dalším kole třicetiprocentní bonifikaci k běžné platbě.

Na VZP se s žádostí o nové motivační prvky obrátil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Ačkoliv jsou dodržovány zákonné požadavky na dostupnost lékařské péče, v regionech s menší hustotou obyvatel mohou být ordinace špatně dostupné zejména pro seniory nebo rodiny bez osobního automobilu.

Praktičtí lékaři mají od zdravotní pojišťovny placený paušál za každého pacienta a k tomu navíc úhrady za jednotlivé výkony. Průměrná ordinace lékaře pro dospělé si za rok vydělá kolem dvou milionů korun, bonifikace by tak znamenala zvýšení příjmu o 600.000 korun ročně. U praktických lékařů pro děti a dorost by měla bonifikace činit asi 550.000 korun. Lékaři, které tyto bonifikace přitáhnou do neoblíbených regionů, budou mít finanční zvýhodnění garantováno na pět let.

VZP by chtěla tyto nástroje zavést už od roku 2016. Počítá, že se bude týkat desítek lékařů, do budoucna to mohou být i stovky lékařů, i vzhledem k tomu, že populace praktických lékařů významně stárne.

VZP plánuje také prémii až 40.000 korun ročně pro lékaře, kteří budou minimálně dvakrát týdně ordinovat až do 18 hodin a budou se věnovat preventivní péči. Jednorázová bonifikace v řádech desítek tisíc korun bude vyplacena lékařům, kteří doloží alespoň deset služeb ročně v rámci pohotovosti.

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!