Většina poplatků ve zdravotnictví byla zrušena, ve společnosti však existuje poměrně velká skupina jejich zastánců. 

S myšlenkou připlácet na stravu a lůžku v nemocnici souhlasilo v prosinci 2014 v průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) 39 procent dotázaných. Čtvrtina lidí je pro poplatek za recept a 12 procent Čechů podpořilo názor, že by se mělo platit za návštěvu praktického lékaře.

Třetina lidí souhlasí s poplatkem u specialisty, pokud by takovou návštěvu nedoporučil obvodní lékař. Naopak výrazný nesouhlas - čtyři pětiny a více - zjistili sociologové u otázek, zda by si pacienti měli více připlácet na léky v závislosti na jejich ceně či zda se má ušetřit snížením počtu specializovaných pracovišť a nemocničních lůžek. Velká většina respondentů se postavila i proti poplatkům za návštěvu lékaře.

Nápad zřídit pouze jednu veřejnou zdravotní pojišťovnu podporuje 44 procent dotázaných.

Téměř 40 procent lidí by rizikovým skupinám, například kuřákům, alkoholikům či lidem s výraznou nadváhou, zvýšilo zdravotní pojištění.

Žádné z navrhovaným úsporných opatření nezískalo většinovou podporu, pouze zřízení jedné pojišťovny má u veřejnosti vyrovnaný podíl stoupenců a kritiků.

Češi od ledna 2015 neplatí třicetikorunové poplatky v ambulancích a lékárnách, které stát zavedl v roce 2008. Stokorunové poplatky v nemocnicích či lázních byly zrušeny už v lednu 2014. Dospělí i děti nadále platí 90 korun na lékařské i zubní pohotovosti.

Kategorie