Centra duševního zdraví

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček uvedl, že by v Česku do dvou let mělo vzniknout 30 center duševního zdraví. Každé z nich má stát kolem deseti milionů korun, jejich roční provoz asi 450 milionů Kč.

Každé z center, jejichž výstavba bude financována z evropských fondů, by podle Němečka mělo mít kolem 20 zaměstnanců, včetně 1,5 úvazku pro psychiatra, jednoho pro psychologa a do deseti pro další zdravotníky. Zhruba polovinu zaměstnanců mají tvořit sociální pracovníci.

Provozní náklady na všechna tato centra jsou asi 450 milionů ročně, zpočátku by je hradila Evropská unie. Později by se o náklady dělila zhruba na půl Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR a Ministerstvo zdravotnictví ČR.

Když budou komunitní centra duševního zdraví ustavena, může podle ministra opatrně začít proces transformace velkých psychiatrických léčeben. Přitom se podle něj nesmí stát, aby kvůli zmenšování léčeben zůstávali pacienti na ulici.

Němeček také poznamenal, že by byl rád, aby byl do konce roku 2016 přijat zákon o duševním zdraví.

V Česku žije až půl milionu lidí s vážným psychiatrickým onemocněním, třetina obyvatel se někdy v životě s tímto onemocněním léčila. Duševní poruchy a poruchy chování jsou druhým nejčastějším důvodem pro vyplácení invalidního důchodu.

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!