České lázně v roce 2015

České lázeňství by se v počtech pacientů léčených na účet zdravotní pojišťovny mělo v roce 2015 dostat na úroveň před škrty z roku 2012.

Po krocích na podporu lázní přibylo už v roce 2014 v komplexní péči o 41 procent pacientů, v roce 2015 za první dva měsíce roku o 64 procent. V roce 2015 by příjmy lázní mohly díky změně legislativy a novému indikačnímu seznamu narůst celkem o půl miliardy korun a dosáhnout původních dvou miliard Kč.

Pro české lázeňství byl nejkritičtější rok 2013, pobyty v lázních se zkrátily ze čtyř na tři týdny a omezily se počty hrazených nemocí. Počty dospělých pacientů na pojišťovnu klesly na 64.000 ze 113.000 léčených v roce 2009. Příjmy lázní se snížily na polovinu. Pojišťovny pak vyzvaly lékaře, ať poukazy píšou, protože jim na účtech zůstaly peníze, které pro lázně vyčlenily. Úhradová vyhláška v roce 2014 lázním přidala peníze. Od ledna 2015 se pobyty prodloužily na čtyři týdny, seznam nemocí se rozšířil, obnovila se i možnost opakovaných pobytů.

Meziročně v roce 2014 narostl počet tuzemských klientů o devět procent na 200.000, nahradil tak zčásti pětiprocentní výpadek zahraniční klientely. Dalším efektem je delší setrvání klientů, v průměru to přineslo desetiprocentní nárůst - přispěl k tomu hlavně nárůst pacientů v komplexní péči. V roce 2015 tento nárůst pokračuje, a lze očekávat navýšení v počtech kolem 80.000, což už je v podstatě návrat ke stavu z roku 2010.

Ministerstvo zdravotnictví ČR (MZ ČR) chystá i další opatření na podporu lázeňství - chce začlenit výuku balneologie do vzdělávání mediků na lékařských fakultách a téma organizace lázeňství i do vybraných oborů specializačního vzdělávání lékařů. Plánuje rozšířit definici příspěvkové lázeňské péče, která nyní je hrazena z pojištění jen jako lůžková. Nově by měla být hrazena i jako péče ambulantní, ale jen v zařízeních poskytovatelů lázeňské léčebně rehabilitační péče.

Ve zprávě MZ ČR rovněž informuje o řešení sporu lázní s autorskými svazy o poplatky za televize na lázeňských pokojích. V roce 2015 očekává dohodu o těchto úhradách ve výši, která odpovídá faktu, že přítomnost televize na pokoji není pro pacienta při výběru lázní určující.

Kategorie: 
Témata: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!