Česko má pátou nejnižší minimální mzdu v EU

Minimální mzda v ČR je pátá nejnižší v Evropské unii. Vyšší minimální mzdu berou Slováci, Poláci nebo Maďaři. Minimální mzda naopak vůbec není stanovena například v Německu a Itálii. Vyplývá to ze statistik Eurostatu. Minimální mzda je v ČR 8 500 korun. Nižší mají stanovenou pouze v Rumunsku, Bulharsku, Lotyšku a Litvě.

V Polsku berou minimální mzdu v přepočtu kolem 10 800 korun, v Maďarsku 9 206 korun. Vyšší minimální mzdu než v ČR pobírají také Slováci, kde jsou přitom průměrné mzdy asi na 80 procentech těch českých. Minimální mzda je na Slovensku 338 eur (9 288 korun). Naopak nejvyšší minimální mzda z celé EU je uzákoněna v Lucembursku - 1874 eur (51 500 korun), následuje Nizozemsko a Francie.

Minimální mzda má zajistit, aby příjmy zaměstnance neklesly pod sociálně přijatelnou úroveň a motivovat k hledání práce namísto pobírání sociálních dávek. Má být také ochranou proti nekalé soutěži firem vzniklé výplatou příliš nízkých mezd.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová navrhuje, aby se v roce 2015 zvýšila alespoň o pět set korun na 9 000 Kč. Na potřebě a prospěšnosti institutu minimální mzdy se ale všichni ekonomové ani politici neshodnou. Dokazuje to i fakt, že z členských zemí EU není minimální mzda stanovena zákonem ve Finsku, Švédsku, Dánsku, Německu a Itálii.

Švýcaři o víkendu v referendu jasně odmítli zavedení minimální mzdy, která měla být s hodinovou sazbou 22 švýcarských franků (téměř 500 korun) nejvyšší na světě. Podle konečných výsledků se proti návrhu vyslovilo 76,3 procenta účastníků referenda. Ve Švýcarsku institut minimální mzdy neexistuje, proto přišly odbory s návrhem na její zavedení a její výši stanovily na 4000 švýcarských franků (90 tisíc korun) měsíčně. Alespoň tolik ve Švýcarsku, které není členem EU, ale patří do Schengenu, vydělává zhruba 90 procent všech zaměstnanců.

Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!