Daňové zvýhodnění na děti

Vláda ČR dne 28. 5. 2014 projednala návrh na zvýšení daňové slevy pro rodiče s více dětmi. V roce 2015 by se měla zvýšit sleva na dani na druhé dítě o 200 Kč a na další dítě o 300 Kč. Nyní je sleva na každé dítě 1 117 Kč.

V roce 2014 mohou všichni zaměstnanci a podnikatelé, kteří neodečítají náklady paušálem, uplatnit daňové zvýhodnění na každé dítě ve výši 1 117 Kč měsíčně. Pokud by návrh prošel, mohli by si rodiče odečítat o 200 i 300 korun více.

Daňové zvýhodnění na dítě může uplatnit vždy pouze jeden z rodičů, rodina se dvěma dětmi by si tak za celý rok finančně polepšila o 2 400 Kč, a to bez ohledu na výši hrubé mzdy.

Úloha rodinné politiky ve vyspělých evropských zemích stoupá, může za to zejména nízká porodnost. A tak vlády těchto zemí podporují rodiny s dětmi formou daňové slevy či přídavků na děti. Daňové zvýhodnění je přitom jednou z nejefektivnějších forem finanční pomoci. Daňové zvýhodnění mohou uplatnit všechny rodiny, kde má alespoň jeden z rodičů příjem, ze kterého je možné daňové zvýhodnění uplatnit. Příjem rodiny testován není. Daňové zvýhodnění je tedy vůči rodinám s dětmi spravedlivé. Rodiny s více dětmi mají nárok na vyšší daňové zvýhodnění. U daňového zvýhodnění navíc nehrozí zneužití, jako je tomu v případě sociálních dávek.

Za roky 2013 a 2014 nemůže daňové zvýhodnění na děti uplatnit OSVČ nebo ten, kdo má pouze příjmy z pronájmu a zároveň uplatňuje výdaje paušálem. Kromě slev na děti si tito lidé nemohou uplatnit slevu na manželku s vlastními příjmy do 68 tisíc Kč za rok. Původní návrh Ministerstva financí ČR (MF ČR) počítal s tím, že toto opatření zruší. Objevují se však zprávy, že se slevy paušalistům vracet nebudou.

Podle daňových poradců by se mělo ministerstvo k možnosti, využít daňové zvýhodnění, vrátit. Jednalo se o krok správným směrem, neboť například daňová zátěž živnostníka, uplatňujícího výdajové paušály se dvěma dětmi, jehož manželka je na rodičovské dovolené s mladším dítětem, stoupla za rok 2013 oproti roku 2012 při stejném ročním hrubém zisku 550 tisíc Kč o 51 648 Kč. Naproti tomu pro svobodné a bezdětné OSVČ se nic nezměnilo.

Daňové zvýhodnění

  • Podmínky jsou v § 35c zákona o dani z příjmu.
  • Může ho uplatnit vždy pouze jeden z rodičů, podmínkou je společná domácnost.
  • Poprvé se uplatní za měsíc, kdy se dítě narodilo (když se narodí 10. června 2014, platí daňové zvýhodnění již za červen 2014).
  • Pokud dítě studuje, je možné je uplatňovat do 26 let věku dítěte (při dovršení 26 let 15. května 2014 se uplatní ještě za květen 2014).
  • Rodiče studentů, kteří ukončí studium na střední škole maturitou a udělají si poslední prázdniny, mají nárok na daňové zvýhodnění ještě za měsíce červenec a srpen.
  • Daňový bonus je možné čerpat pouze do maximální částky 60 300 Kč za celý kalendářní rok.
  • Pro možnost čerpání daňového bonusu je nutné mít roční příjem ve výši šestinásobku minimální mzdy, v roce 2014 ve výši 51 000 Kč.
Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!