Den lékáren

Tradiční akce lékárníků z celé ČR – Den lékáren – připadá na čtvrtek 19. června 2014. Zcela netradičně se neuskuteční pouze Den lékáren, ale v podstatě celý Týden lékáren od 16. do  22. června 2014.

Hlavním tématem je prevence onemocnění rakovinou tlustého střeva a konečníku. Česká lékárnická komora pro tuto akci spojila síly s nadací manželů Havlových VIZE 97 a společně se podílejí na osvětě v této oblasti.

Rakovina tlustého střeva a konečníku, odborně kolorektální karcinom, je velmi závažné onemocněni, kterému v ČR podlehnou ročně zhruba 4000 pacientů. Mnozí z nich však naprosto zbytečně. Při včasném záchytu je u tohoto onemocnění vysoká šance na úspěšné vyléčení. Je však třeba o zdraví pečovat, podstupovat pravidelné preventivní prohlídky a nepodceňovat některé příznaky. Pokud bude člověk takto postupovat, má velkou šanci zachytit toto onemocnění včas, ještě v době, kdy se nijak zásadně neprojevuje a neovlivňuje ani kvalitu života.

Během Týdne lékáren se může kdokoliv zastavit v přihlášených lékárnách, kde s lékárníkem vyplní krátký dotazník, který pomůže vyhodnotit riziko onemocnění rakovinou tlustého střeva a konečníku. Lékárníci vysvětlí také zásady preventivních opatření, do nichž patří zdravý životní styl včetně stravovacích návyků a (ne)vhodnosti některých potravin, dále podají informace o některých onemocněních, která mohou vznik tohoto typu karcinomu předcházet. Pokud to bude na základě výsledku nutné, odešlou klienta k dalšímu lékařskému vyšetření.

Rady jsou připraveny i ve formě letáku, kde klent nalezne nejdůležitější informace o tomto onemocnění, možnostech prevence i o tom, jak je dnes jednoduché ho pomoci odhalit i doma v soukromí pomocí jednoduchého testu.

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!