Den spirometrie

Zájemci z Ostravska a širokého okolí mohou v pátek 26. června 2015 zavítat do Vítkovické nemocnice, která nabídne všem příchozím možnost bezplatného vyšetření plic. Konkrétně jde o rychlé a bezbolestné vyšetření spirometrem, který odhalí stav plic i případné choroby. Akci pořádá Vítkovická nemocnice, člen skupiny AGEL, v rámci celosvětových oslav Dne spirometrie, který vyhlašuje každoročně Evropská plicní nadace při Evropské respirační společnosti.

Zejména v Moravskoslezském kraji je riziko plicních obtíží velice vysoké a například v počtu pacientů s tuberkulózou nebo rakovinou plic drží Moravskoslezský kraj rovnou smutné prvenství. Hlavně kuřáci by proto neměli podceňovat preventivní vyšetření. Ideální interval kontrol je jednou ročně, k čemuž může být Den spirometrie ideální příležitostí.

Preventivní vyšetření by si neměli nechat ujít ani lidé s dlouhodobým kašlem, alergici nebo lidé, kteří mají pocit obtížného dechu.

Vyšetření se provádí tak, že pacient dýchá do přístroje, který zaznamenává objem a rychlost vzduchu vydýchaného za určitý čas. Lékaři tak mohou zjistit, jaká je pružnost plic, jejich kapacita i poddajnost, a také odhalí průchodnosti dýchacích cest.

Zároveň pak spirometrie umožňuje odhalit i některé nemoci plic a průdušek, například průduškové astma nebo chronickou obstrukční plicní nemoc. Řadu plicních onemocnění přitom může právě spirometrie odhalit již v začátku.

Kategorie: 
Témata: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!