Dohoda mezi OZP a Protonovým centrem

Oborová zdravotní pojišťovna (OZP) se dohodla s pražským Protonovým centrem na podmínkách léčby.

Podmínky smlouvy jsou podle pojišťovny srovnatelné s těmi, které platí pro podobné léčebné centrum v Mnichově. Léčbu bude OZP proplácet od roku 2015. OZP začátkem roku 2014 měla 727.000 klientů, byla tak čtvrtou největší pojišťovnou v ČR. Vůbec největší česká zdravotní pojišťovna VZP s pražským centrem smlouvu uzavřenou nemá.

OZP očekává, že se léčba protonovým zářením dříve nebo později dostane na seznam schválených zdravotních výkonů, uvedl ředitel OZP Ladislav Friedrich. Pokud to bude zdravotní stav pacientů OZP vyžadovat, pojišťovna úkon proplatí. Podle pojišťovny by smlouva měla přinést zkrácení čekacích lhůt a snížení nákladů. Ačkoliv je léčba protony dražší, díky šetrnějšímu průběhu ozařování odpadá řada výdajů spojených s negativními dopady radioterapie.

OZP sdělila, že v roce 2014 projednala a schválila 13 žádostí o léčbu v centru, za které zaplatila 8,3 miliónu Kč. V roce 2015 zatím schválila šest žádostí, za které zaplatila 5,2 miliónu Kč. Průměrně tak léčba jednoho pacienta vyšla na 711 tisíc korun.

Kromě OZP mají s pražským Protonovým centrem uzavřenu smlouvu Vojenská zdravotní pojišťovna, Česká průmyslová zdravotní pojišťovna a slovenská pojišťovna Dôvera. Naopak největší česká pojišťovna VZP smlouvu s centrem uzavřenou nemá a za své klienty zatím platí individuálně, nebo je posílá do Mnichova, kde je podle VZP léčba zhruba o polovinu levnější.

VZP a Protonové centrum vedou léta spor. Podle smlouvy o smlouvě budoucí z roku 2006 pojišťovna zaručovala centru po dobu 15 let každý rok 1600 pacientů za miliardu korun. Ročně v Česku plynou na ozařování asi dvě miliardy korun. Na podzim roku 2014, když spor o platnost dokumentu centrum prohrálo, zvýšilo cenu za jedno záření nejprve na 39 000 korun a v roce 2015 dále na 55 000 korun.

Soukromé protonové centrum v areálu Nemocnice Na Bulovce bylo otevřeno v prosinci 2012. Jeho stavba stála asi 3,5 miliardy korun. K léčbě nádorů využívá vysoce přesnou a šetrnou, podle kritiků však také drahou metodu protonového záření. Protonová léčba je doporučena pro léčení nádorů hlavy, krku, mozku a centrální nervové soustavy, nádorů v páteři, rakovinu prostaty, lymfomy a nádorů u dětí.

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!