Komise k důchodové reformě se 13. 5. 2014 sešla na prvním jednání. Jejím cílem je připravit zrušení penzijní reformy bývalé vlády Petra Nečase, navrhnout změny v dobrovolném spoření a věkovou hranici pro odchod do důchodu.

Komisi vede expert ČSSD Martin Potůček a zasedají v ní zástupci všech parlamentních stran, odborů, zaměstnavatelů, centrální banky a České správy sociálního zabezpečení. Rozšířena ještě bude o odborníky, zejména ekonomy. Na prvním jednání byl přítomen také Vladimír Bezděk, který v minulosti stál v čele dvou týmů, které chystaly podklady pro důchodovou reformu.

Vládní ČSSD do komise vyslala šéfa svého poslaneckého klubu Romana Sklenáka, lidovce zastupuje jejich místopředseda Jan Bartošek a ANO poslankyně Radka Maxová. Opoziční TOP 09 bude mít v komisi místopředsedu Miroslava Kalouska, komunisté poslance Miroslava Opálku, ODS poslance Adolfa Beznosku a Úsvit poslankyni Janu Hnykovou. Za odbory v ní usedne místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Vít Samek.

Na prvním jednání řešila komise především organizační otázky. Podle Potůčka se jednalo i o poměru průměrného důchodu k průměrnému výdělku či vztahu důchodového a daňového systému.

Druhý pilíř, který přes odpor opozice prosadila Nečasova vláda, má podle nynější vládní koalice přestat existovat od roku 2016 a ostatní reformní změny mají platit od roku 2017. Zrušení se dotkne asi 82 000 lidí, kteří si takto spoří.

Komise by měla navrhnout i změny ve třetím pilíři, tedy v dobrovolném šetření na penzi. Do něj se zapojilo několik miliónů lidí. Cílem je zvýšit motivaci k tomu, aby si Češi a Češky odkládali na stáří víc. Změnit by se tak mohla státní podpora. Komise by také měla stanovit nový mechanismus valorizace a najít způsob posílení zásluhovosti a zapojení rodin do důchodového systému. Vláda také chce, aby lidem na důchod více přispívali jejich zaměstnavatelé.

Dalším úkolem expertů bude navázat důchodový věk na průměrnou dobu dožití. Té nejmladší generaci totiž hrozí, že bude odcházet do důchodu v pětasedmdesáti, což je pro vládní koalici zcela nepřijatelné. Důchodový věk se nyní každoročně zvyšuje a hranice nastavena není. V koaliční smlouvě vláda uvedla, že důchodový věk zastropuje.

Komise má přijímat podněty a návrhy i od dalších lidí. Vzniknout by měla webová stránka, kde by se měly objevit zprávy z jejího jednání či informace o chystaných záměrech. K nim lidé budou moci posílat své připomínky a návrhy.

U penzijních společností spořilo na konci prvního čtvrtletí roku 2014 ve třetím pilíři 4,92 miliónu účastníků, což bylo zhruba o 40 000 méně než na konci roku 2013. Z toho bylo koncem března 4,8 miliónu klientů v transformovaných fondech (klasické penzijní připojištění) a 120 000 ve fondech účastnických. Informovala o tom Asociace penzijních společností. Ve druhém pilíři si spoří dalších 82 630 účastníků, o necelých 700 více než na konci roku 2013. Do tohoto pilíře je od roku 2013 možné přesměrovat tři procentní body z odvodů na sociální pojištění a přidat dva body ze svého příjmu. Nečasově vládě se ale nepodařilo získat pro její reformu penzí dostatečnou podporu.

Kategorie