Elitní lékaři se zapojili do podvodu

Do kauzy mnohamilionového pojistného podvodu s dvaceti obviněnými lidmi jsou zapleteni i lékaři - regionální kapacity. Elitní lékaři psali falešné zprávy. Brali za ně až 10 tisíc. Dále ordinují, Česká lékařská komora (ČLK) je nyní nemůže potrestat, uvádí server Aktuálně.cz.

Aby mnohamilionové pojistné podvdy fungovaly, bylo potřeba zapojit důležitý článek, tedy lékaře. Ti vystavovali falešné zprávy o úrazech a dostávali za to zaplaceno. Podle vyjádření Policie ČR inkasovali lékaři pět až deset tisíc korun za jeden fiktivní lékařský nález.

Hlavní pachatel si přišel díky provizím minimálně na dvanáct milionů korun. Štědrý byl i k lékařům. Za peníze mu sepsali fiktivní zprávy, provedli vstupní prohlídky budoucích "zraněných" nebo kontroly pojištěných.

Policie uvedla, že lékaři, kteří poskytovali údajnému hlavnímu mozku podvodů své služby, byli kapacitami ve svých regionech. Mezi dvaceti obviněnými je osm lékařů a dvě rehabilitační pracovnice.

Šlo o specialisty, ortopedy, chirurgy, lékaře z traumatologie. Minimálně ve svém okolí byli renomovanými odborníky. Rozhodně to nebyli lidé, kteří by byli v sociální nouzi. Šlo o špičky v oboru, sdělila Policie ČR.

Jeden lékař skončil ve vazbě. Jde o ortopeda chrudimské nemocnice a spolupracovníka pardubického hokejového klubu. Nemocnice zatím žádné informace k případu nedostala. Vedení nemocnice ctí presumpci neviny a lékařovo další působení v nemocnici zatím neřešilo.

I ostatní obvinění lékaři dál ordinují. Jsou například z liberecké polikliniky, další působí v Ústeckém a Libereckém kraji.

ČLK je nyní trestat nebude. Prezident České lékařské komory Milan Kubek uvedl, že komora nemůže nic dělat, i kdyby chtěla. Je na rozhodnutí orgánů činných v trestním řízení, jestli mohou být na svobodě, nebo je nutné stíhat je vazebně.

Komora by se podle něj případy těchto lékařů začala zřejmě zabývat až poté, co by soud rozhodl o jejich případné vině. Může lékaře vyloučit, ale až se celá věc prošetří. Což může trvat delší dobu.

Případ odhalila jedna z pojišťoven díky modernímu systému, který má právě bránit pojistným podvodům

 

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!