Fúze zdravotních pojišťoven

Podle MF DNES se chystá fúze nejlépe hospodařící zdravotní pojišťovny v zemi - Revírní bratrské pokladny - a České průmyslové zdravotní pojišťovny. V té má vliv podnikatel Tomáš Chrenek. V případě sloučení by druhá jmenovaná pojišťovna získala k využití 1,2 miliardy Kč.

Pokud se to stane, bude ČPZP druhou nejsilnější v Česku hned po VZP. Měla by více než 1,6 milionů klientů.

Ředitel Revírní bratrské pokladny Lubomír Káňa uvedl, že o plánech slyšel, nikdo ho však nekontaktoval a správní rada může udělat cokoliv i bez vědomí vedení pojišťovny. Sám za sebe by se sloučením rozhodně nesouhlasil.

Dále uvedl, že  Revírní bratrská pokladna je nejlépe hospodařící pojišťovnou, má dvojnásobný zůstatek na účtech oproti ostatním a na pacienta má díky tomu 2 913 Kč, zatímco ČPZP jen zhruba polovinu toho.

Předsedkyně správní rady Jarmila Ivánková chce k záměru fúze svolat mimořádnou schůzi už na první březnový týden 2015.

Nápad vznikl zřejmě ve společnosti OKD, která patří k zakládajícím členům Revírní bratrské pokladny, což nepřímo potvrdil i ředitel ČPZP Petr Vaněk.

Iniciativa ČPZP to podle Vaňka není. Logiku by to však mělo, když jsou dvě regionální pojišťovny vedle sebe. Právě díky Vaňkovi je ČPZP připisován Chrenkův vliv, protože ředitel přišel na svůj post před lety bez výběrového řízení a z místa předsedy představenstva a ředitele Chrenkovy společnosti Agel.

Mluvčí OKD Marek Síbrt hovoří opatrně, o sloučení se diskutuje už dlouho, nicméně orgány Revírní bratrské zatím o ničem takovém nerozhodovaly.

Správní rada by potřebovala ke schválení fúze prostou většinu osmi členů správní rady. Poté stačí, aby fúzi posvětilo Ministerstvo zdravotnictví ČR. A formální poradní hlas má i Ministerstvo financí ČR.

Ministerstvo financí ČR provedlo analýzu od roku 2008. Z ní vyplývá, že sloučení není ve veřejném zájmu ani v zájmu pojištěnců. Revírní bratrská je efektivnější než ČPZP, tedy lépe hospodaří s prostředky zdravotního pojištění.

V případě fúze by ČPZP získala k využití 1,2 miliardy Kč, které leží v základním fonduRevírní bratrské pokladny. Obdobně se jí při předchozích fúzích povedlo získat celkem 5 miliard Kč, z nichž nyní zůstávají v základním fondu ČPZP 2 miliardy Kč.

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!