Hledáme rodiče

Více než polovina dospělých si umí představit, že by se starali o cizí dítě. Vážně o pěstounství či náhradním rodičovství uvažuje 28 procent Čechů a Češek. Postižené děti či děti z menšin by ale případní zájemci většinou nepřijali.

Ukázaly to výsledky průzkumu, který pro Nadační fond J&T provedla agentura STEM/MARK v březnu 2015. Průzkum je součástí kampaně Hledáme rodiče, která začala v roce 2012. Jejím cílem je získat tisícovku nových pěstounů pro děti z ústavů.

V roce 2012 bylo víc lidí ochotno přijmout cizí dítě. Nyní je ale výrazně víc vážných zájemců o péči, uvedla Jana Rydlová z nadačního fondu. V roce 2012 mělo vážný zájem o pěstounskou péči či adopci 11 procent dotázaných, teď 28 procent. Podle Rydlové jsou výsledky tedy "poměrně optimistické". Při přepočítání podílu možných zájemců na počet dospělých v zemi by tak o pomoci cizím dětem někdy uvažovalo zhruba 3,7 milionu Čechů a Češek, uvedl fond. Na dotazy odpovídala tisícovka lidí od 18 do 65 let.

Výzkum ale také ukázal, že lidé mají o náhradní péči zkreslené představy a třeba postižené děti či děti z menšin by většinou nepřijali. Tolerance vůči nějakému handicapu či odlišnosti je velice nízká. V dětských domovech a kojeneckých ústavech čeká spousta dětí, které mají buď mentální, nebo tělesný handicap, případně si nesou traumata z předchozího života.

Pro 90 procent lidí, kteří by si případně cizí dítě vzali, je důležité, aby nebylo mentálně postižené. Nevadilo by to jen desetině dotázaných. Pro víc než tři čtvrtiny respondentů je podstatné, aby dítě nemělo tělesný handicap. Dítě z menšin by nechtělo 56 procent dotázaných, etnicita by naopak nehrála vůbec žádnou roli jen pro 13 procent lidí.

Ti, kteří by se někdy chtěli starat o cizí děti, by nejčastěji volili adopci, pak dlouhodobé pěstounství či pěstounství na dálku. Celkem 46 procent dotázaných si myslí, že pěstounem se chtějí stát lidé bez vlastních dětí či s odrostlými potomky. Víc než čtvrtina uvedla, že zájemci zřejmě mají touhu či potřebu pomáhat. Podle 11 procent lidí to dělají pěstouni z lítosti a podle 16 procent respondentů pro peníze.

Podle nadačního fondu v dětských domovech a ústavech vyrůstá na 8000 dětí. Kampaň pro ně má najít rodinné zázemí. Děti mají vyrůstat v rodině. Pokud to nemůže být rodina původní, přicházejí náhradní rodiče, kteří umožní dítěti vyrůstat v přirozeném prostředí a naučit se všem sociálním a citovým vazbám, bez kterých se v dospělém životě neobejde, uvedla ředitelka fondu Marie Oktábcová.

Informace o kampani a náhradní rodinné péči je možné najít na stránkách www.hledamerodice.cz i na facebooku.

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!