Hloubková kontrola v SUKL

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček a nový ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Zdeněk Blahuta zveřejnili opatření, související s prvními výsledky hloubkové kontroly ministerstva – výsledkem je úplné zrušení či zastavení veřejných zakázek v souhrnné hodnotě převyšující 320 milionů korun.

Zdeněk Blahuta zrušil výběrová řízení za 47 milionů korun, další za 280 milionů korun pozastavil a nechá je přezkoumat. U tendru na informační technologie za 160 milionů korun panuje podezření na „vyvádění peněz“, tedy tunelování. Jeho předchůdce Pavel Březovský, který byl před dvěma týdny z funkce odvolán, označil tato podezření „za nesmysl“. Chce, aby se vše řádně vyšetřilo.

Ve zprávě portálu E15 se dále uvádí, že SÚKL měl pro tento rok vyčleněno na investice přibližně 358 milionů korun. Nový ředitel SÚKL zrušil či pozastavil zakázky v hodnotě 327 milionů – k „paralýze“ ústavu prý ale nedojde. Všechny zakázky se přezkoumají a ty které budou v pořádku, se budou samozřejmě dále realizovat. Zdeněk Blahuta uvedl, že existují podezření, že na základě narovnání v softwarových částech zakázky na dodávku a provoz datových center se chystalo vyvedení veřejných financí v objemu řádově 160 milionů korun. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček novinářům řekl, že pokud by se podezření na trestnou činnost potvrdilo, ministerstvo podnikne právní kroky. Nevyloučil podání trestního oznámení. Zastavené veřejné zakázky se podle ředitele SÚKL týkaly kromě IT sféry také hospodářské správy ústavu, problematiky servisních činností a dalších oblastí.

Bývalý ředitel SÚKL Pavelů Březovský všechna podezření odmítá a není si vědom toho, že by se byl dopustil nějakých pochybení. Němeček dal odvolání Březovského do souvislosti právě do souvislosti s podezřeními na vyvádění prostředků u tendrů na IT služby. Blahuta hned po nástupu zadal provedení auditu. Ministerstvo minulý týden poslalo do ústavu i hloubkovou kontrolu. Výsledky budou za pár týdnů.

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!