IKEM provádí téměř 60 procent transplantací v Česku

Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) transplantoval v roce 2014 rekordních 484 orgánů, poprvé v Česku tenké střevo.

V evropsky unikátní operaci dostal pacient v prosinci 2014 poprvé pět orgánů - žaludek, slinivku, slezinu, játra a tenké střevo, informoval dne 3. 2. 2015 přednosta transplantcentra Pavel Trunečka. IKEM provádí téměř 60 procent transplantací v Česku a řadí se mezi největší a nejvýkonnější transplantační centra Evropy.

Oproti roku 2013 stouply v IKEM počty transplantovaných orgánů o 25. Týdně lékaři provádějí v průměru téměř deset zákroků, kdy pacient dostane jeden i více orgánů najednou. Navíc často ojedinělými metodami, které jsou kvůli náročnosti a složitosti málo využívané.

Historicky nejvyššího počtu transplantací se podařilo dosáhnout u jater. IKEM zvládl transplantovat 119 jaterních štěpů, což je oproti roku 2013 nárůst o téměř 40 procent. U slinivky břišní se s koncem roku 2014 dostal IKEM na 40 orgánů, z čehož 33 bylo v kombinaci s ledvinou.

Za vůbec největší úspěch v roce 2014 označil transplantaci pěti orgánů najednou, včetně první transplantace tenkého střeva. Pacient byl propuštěn domů začátkem roku 2015, v současnosti je krátce hospitalizován, byl mu proveden plánovaný zákrok a brzy bude opět propuštěn domů.

Deset dní po prvním pacientovi dostal pět orgánů včetně tenkého střeva další pacient, operace se zdařila a pacientovi se daří dobře, doplnil Trunečka.

Obě pětinásobné transplantace jsou začátkem programu transplantací tenkého střeva v Česku, v současnosti na ni čeká několik dalších pacientů.

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!