IKEM provedl řetězovou transplantaci

Pražský Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) provedl zatím největší řetězovou transplantaci ledvin v ČR.

Lékaři operovali sedm živých dárců a sedm příjemců. Poprvé institut podobnou řetězovou transplantaci úspěšně provedl v roce 2012 u šesti párů.
Řetězová transplantace umožňuje uskutečnit darování orgánů v případě, kdy dárci chtějí dát ledvinu třeba svému partnerovi, ale není mezi nimi shoda. Lékaři pak propojí několik takových párů a někdy také samostatné dobrovolné dárce.
Série 14 operací, trvala lékařům IKEM tři pracovní dny, dohromady 21 hodin. Všech sedm příjemců i sedm dárců je po operacích v pořádku.

Přednosta kliniky transplantační chirurgie IKEM Jiří Froněk uvedl, že všechno proběhlo hladce. Vedoucí cévního chirurgického oddělení Libor Janoušek doplnil, že u pacientů se neobjevily žádné komplikace, všechny ledviny fungují.
ZN dále uvádějí, že příprava první řetězové operace trvala zhruba tři čtvrtě roku. Další řetězové transplantace včetně té poslední se již připravovaly jen čtvrt roku a lékaři IKEM už dříve uvedli, že by chtěli řetězové transplantace ledvin provádět pokud možno každé tři měsíce.

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!