Europoslanci Tomáš Zdechovský a Petr Mach v pondělí 19. 1. 2015 poletí do Norska jednat o případu dvou českých chlapců, které norské úřady před třemi lety odebraly matce Evě Michalákové. Spolu s ní půjdou na schůzku s norskou sociální službou. Michalákovou mají na ní podpořit i advokát rodiny Pavel Hasenkopf a poslankyně Jitka Chalánková, která se v kauze angažuje.

Delegace bude v Norsku dva dny a chce vedle kauzy rodiny Michálkových řešit i případ Daniely Lode, které soud údajně odebral dítě kvůli neprokázanému podezření z týrání. Podle České televize se žena, která v Norsku žije 11 let, v lednu 2014 nepohodla s osmiletou dcerou, která si nechtěla vzít čepici. Matka ji proto po ní hodila. Vše pozoroval soused, který to ohlásil úřadu péče o dítě, a druhý den jeho pracovnice ženě telefonovaly.

Barnevernet (úřad péče o dítě) jí oznámil, že dítě už nepřijde ze školy, popsala Daniela Lode. Policie násilí na dítěti neprokázala, přesto soud svěřil dítě do péče otce. Matce dovolil vídat se s dcerou v určený čas a zakázal jim spolu mluvit česky.

Hlavním tématem jednání v Norsku bude neoprávněné odebírání dětí od rodičů. Za poslední měsíce se na europoslance Zdechovského obracejí desítky rodičů, kteří přišli vinou úřadů o své děti. Zmínil v této souvislosti rovněž případ norské matky jménem Marianne, které prý bylo dítě odebráno na základě 20 let starého lékařského zápisu. Dcera byla odebrána kvůli zdravotním problémům v minulosti, a to navzdory tomu, že matčin lékař tvrdí, že je schopná se v současné době postarat o dítě.

Zdechovský už počátkem ledna 2015 uvedl, že při shromažďování podkladů pro rezoluci proti Norsku narazil na další případy, kdy norská sociální služba údajně odebrala děti i dalším českým matkám, nejen syny Michalákové. O podrobnostech ale nechtěl mluvit, protože je neměl ověřené v Norsku. Uvedl však, že zjišťuje, zda mají děti české občanství a zda někdy trvale žily v Česku.

Norská sociální služba odebrala českému páru syny v květnu 2011 po udání z mateřské školy pro podezření z pohlavního zneužívání. Policie vyšetřovala otce a později i matku, vyšetřování ale zastavila a obvinění nepadlo. V únoru 2012 ale úřady rodiče zbavily práva na péči. Děti se dostaly ke stálým pěstounům a každé teď žije v jiné rodině. Matka může syny vidět dvakrát ročně po dvou hodinách. Norské soudy její dřívější odvolání odmítly, v roce 2014 se obrátila na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Ten její stížnost nepřijal. Norští advokáti Evy Michalákové v Norsku podali žalobu a žádají o svěření dětí do její péče.

Ministerstvo zahraničních věcí ČR v prosinci 2014 předalo norské ambasádě diplomatickou nótu a do případu českých chlapců se ještě předtím zapojila i Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR (PSP ČR). Pokud by norská strana nechtěla s českou stranou spolupracovat na svěření chlapců do péče jejich příbuzných, má podle poslanců vláda vyvinout maximální úsilí, aby se bratři vrátili do Česka. Také Senát Parlamentu ČR požádal vládu, aby vyvinula "mimořádné úsilí" k vyřešení případu Michalákových a poskytla jim diplomatickou a právní pomoc.

Kategorie