Kompenzace pro nemocnice

Nemocnice dostanou miliardu na kompenzaci zrušených poplatků v červenci a další miliardu v říjnu 2014. Návrh podpořila Česká lékařská komora, hejtmani po jednání s ministrem  a také Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN), která sdružuje menší zařízení, a Asociace nemocnic ČR sdružující velká zařízení. AČMN přitom tento týden varovala, že nemocnice nemohou čekat až do pololetí. V akutní péči přicházejí po zrušení poplatků každý měsíc o dvě procenta příjmu, v následné a dlouhodobé péči o šest až deset procent.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček upřesnil, že hospodaření státních nemocnic skončilo loni s miliardovou ztrátou, krajské nemocnice zaznamenaly ztrátu zhruba 1,6 miliardy. Od ledna neplatí pacienti za den pobytu v nemocnici, znamená to pro nemocnice další výpadek z příjmů kolem dvou miliard korun, právě na to půjde vládní kompenzace.

Podle návrhu, který ještě bude projednávat vláda, předpokládá Němeček, že od pololetí stoupnou platby státu za děti, důchodce či nezaměstnané tak, aby v průběhu druhého pololetí celkově byly navýšeny příjmy zdravotního pojištění o dvě miliardy. Zároveň ve stejné legislativní normě bude přesně určeno, jakým způsobem se tyto peníze dostanou do nemocnic. Ministerstvo zdravotnictví ČR (MZ ČR) chce, aby nemocnice dostaly finance rychle - první polovina sumy by byla hned v červenci, druhá někdy v říjnu.

Předseda AČMN Eduard Sohlich uvedl, že malé a střední nemocnice jsou pod velkým finančním tlakem, proto je důležité, aby se do nich dostaly peníze co nejdřív. Předsedkyně Asociace nemocnic ČR Jaroslava Kunová doplnila, že velké nemocnice jsou na tom lépe. Návrh podporuje a vidí v něm řešení výpadku platby za hospitalizaci a dlouhodobou stabilizaci zdravotního systému.

 

Témata: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!