Kompenzace za zrušené poplatky v lékárnách

Ministerstvo zdravotnictví ČR (MZ ČR) se dohodlo s Českou lékárnickou komorou (ČLnK) na kompenzaci za zrušené třicetikorunové poplatky. O návrhu by měla jednat Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR.

Peníze by měly lékárnám posílat zdravotní pojišťovny. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček uvedl, že to bude maximálně 700 milionů Kč ročně. Lékárny požadují víc, ale i tak pomoc vítají. Za jeden recept by to mělo být 12 Kč. 

Podle MZ ČR se výpočet bude ještě zpřesňovat. Zhruba 12 Kč za recept je podle ministerstva platba za výdej receptu, jeho administraci a za poučení pacientů. Ministerstvo vedla ke kompenzacím snaha, podpořit malé lékárny. Pro malé lékárny byly poplatky součástí jejich příjmů.

Nabízených 700 milionů Kč je jenom částečná kompenzace, která vychází z toho stavu, který v tuto chvíli je, uvedl viceprezident České lékárnické komory Michal Hojný.

Poplatek za recept lékárny vybírají už šestým rokem. Nejdřív ho lidé platili za každou položku, od roku 2012 je to 30 Kč za jeden recept. Poplatky v lékárnách by měli pacienti přestat platit od roku 2015 stejně jako 30 Kč u lékaře. Zůstane jen 90 Kč za návštěvu pohotovosti.

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!