Kontrola ambulantních lékařů

Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR (VZP ČR) začala zkoumat ekonomické chování ambulantních lékařů. Sleduje, jak vyšetřují, předepisují léky a za kolik peněz léčí pacienty. Pilotním projektem byla analýza terénních kardiologů v Praze a Středočeském kraji, kteří spadají pod krajskou pobočku VZP ČR.

VZP ČR prozatím neupřesnila, na jaké další specialisty se chce zaměřit. S lékaři, kteří budou bez objektivních důvodů výrazně dražší než ostatní, nebude VZP ČR uzavírat smlouvy.

Analýza terénních kardiologů, uvádí tribune.cz, přinesla překvapivé informace. Rozdíly ve vykazované péči jsou mezi nimi značné. Ti nejdražší svými náklady násobně převyšují i průměrné ambulance. Autoři studie detailně zkoumali čtvrtinu nejnákladnějších a čtvrtinu nejlevnějších ambulancí. Zaměřili se přitom na tři nejčastější diagnózy, tedy vysoký tlak, ischemickou chorobu srdeční (ICHS) a poruchy srdečního rytmu, které dohromady tvoří čtyři pětiny celkových výdajů. Zjistili, že nejdražší kardiologové často vykazují vyšetření, která ti nejlevnější lékaři vůbec neprovádějí. Například ze sta pacientů s chronickou ICHS jich osmdesát podstupuje ultrazvukové vyšetření jedné či více cév.

Podrobnější průzkum také prokázal, že si někteří lékaři přeposílají pacienty mezi sebou. Jeden kardiolog například všechny své pacienty poslal na vyšetření ke kolegovi stejné odbornosti a ten mu na oplátku přivedl 58 procent nemocných ze své kartotéky.

Do ordinací s nestandardními výsledky VZP ČR vyšle revizní lékaře, aby prošetřili, proč mají tak vysoké náklady. Poté pojišťovna vyčíslí případné "škody". Podezření na účelové chování lékařů, tedy snahu navýšit finanční výnosy, má zatím pojišťovna pouze u tří ze všech 96 prověřovaných kardiologů.

V roce 2013 VZP ČR již představila celorepublikovou analýzu zubních lékařů. Zjistila, že necelá stovka zubařů vykazuje každoročně každému svému pacientovi čtyři a více plomb, často na stejném zubu. Celostátní průměr je přitom menší než jedna zubní výplň na pacienta. Dosud stihla hloubkově zkontrolovat jednadvacet provinilců.

Zjištěné nedostatky VZP ČR vyčíslila na 2,4 milionu Kč. Tři z dosud kontrolovaných stomatologů přijdou o smlouvu s pojišťovnou. Dalších šest zubařů se dostalo na seznam "zařízení hodných zvláštní pozornosti".

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!