Krizový štáb nemocnic, odborů a pacientů

Krizový štáb nemocnic, odborů a pacientů vyzval 7. 4. 2014 prvního místopředsedu vlády a ministra financí Andreje Babiše, aby splnil slib kompenzovat ze státního rozpočtu výpadek 2,1 miliardy korun po zrušení stokorunových poplatků v nemocnicích.

Nemocnice podle štábu na tento slib spoléhaly, jsou v kritické situaci, třetině hrozí krach. Krizový štáb dnes také ustavil s ministrem Svatoplukem Němečkem grémium k řešení nejpalčivějších problémů resortu.

Předseda Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN) Eduard Solich uvedl, že asociace podpořila plán ministra Němečka na kompenzace, nemocnice už nemají žádné vnitřní rezervy, propadají se do vnitřního dluhu, prodlužují splatnost dodavatelům a hrozí, že tato situace bude mít dopad i na kvalitu péče.

Ministr financí se pozastavil nad tím, že krizového štábu se účastnil i ministr zdravotnictví Němeček a chce do detailu vědět, jak Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR funguje.

Zdravotnictví považuje Babiš za černou díru, podle něj nemají být pacienti bráni za rukojmí, když byla ve zdravotnictví v minulosti uzavřena řada podezřelých smluv a zakázek.

Němeček poznamenal, že jde jen o politické hrátky a vyzval členy vlády, aby dodržovali, co slíbili, a umožnili zklidnit situaci ve zdravotnictví.

Prezident Svazu pacientů Luboš Olejár vyzval ministra financí, aby přestal brát si pacienty za rukojmí. Hrozí, že Svaz pacientů vyhlásí stávkovou pohotovost.

Eduard Sohlich upřesnil, že zrušením poplatků klesly nemocnicím příjmy za akutní péči o dvě procenta a o osm procent za péči následnou.

Ohledně kompenzace poplatků a hospodaření ve zdravotnictví se rozhořel koaliční spor mezi ČSSD a ANO. Němeček předložil minulý týden vládě návrh zákona, kterým se zvýší měsíční platba za šest milionů státních pojištěnců ze 787 na 845 Kč, projednání návrhu vláda odložila na tento týden. Potvrdil, že svůj návrh zopakuje na jednání s premiérem a ministrem financí i na jednání vlády 9. 4. 2014 i pak na koaliční schůzce, kde bude apelovat na to, aby vláda dodržela to, k čemu se zavázala.

Prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek uvedl, že komora připravila stabilizační plán pro české zdravotnictví, aby se s penězi, které do resortu přijdou, zacházelo hospodárně. Plán nabídne vládě.

Předsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Žitníková varovala, že problémy resortu narůstají. Na oddělení se 40 lůžky je jedna sestra. Zklamáni jsou i zdravotníci, zdravotnictví je personálně poddimenzované a dále zdůraznila, že výpadky z příjmů, které způsobilo například rostoucí DPH, není už resort schopen nahradit.

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!