Léčebné konopí bude pěstovat Elkoplast

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) sdělil jméno vítěze výběrového řízení, který bude pěstovat léčebné konopí pro české pacienty.

Vítězem se stala společnost Elkoplast Slušovice. Zvítězila s nejlepší cenou, za gram žádá 68 korun bez DPH. Společnost by měla dodat 40 kilogramů léčebného konopí. Pacienti tak už nebudou odkázáni na černý trh či vlastní výpěstky. Léčbu konopím povolil zákon od dubna 2014, a to na zmírnění obtíží u dospělých s rakovinou, roztroušenou sklerózou či AIDS. Elkoplast má již povolení na dovoz konopí z ciziny.

Komise vybírala ze čtyř uchazečů, kteří z původních 16 postoupili z prvního kola a splnili všechny podmínky pro pěstování konopí. Ve druhém kole se hodnotila cena, za niž uchazeč konopí zajistí.

Hodnota vypsaného tendru je 4,2 milionu Kč. Celkem 40 kilogramů sušených částí marihuany by v přepočtu na povolené množství pro pacienta 30 gramů za měsíc mělo stačit pro 111 nemocných. Ministerstvo zdravotnictví ČR (MZ ČR) chystá novelu, kterou by se měsíčně povolená dávka na pacienta zvýšila na 180 gramů. Počet kilogramů je pevně daný, naproti tomu finanční hodnota může být i nižší, záleží na vítězné ceně.

České lékárny již pacientům nabízí konopí dovážené z ciziny, například z Nizozemska. Jeho cena je však několikanásobně vyšší, než kolik by mělo stát tuzemské konopí. Gram z dovozu stojí v lékárnách většinou kolem 300 Kč. Při ceně 300 Kč by maximální měsíční množství, 30 gramů, vyšlo pacienta na 9000 Kč. Léčba tak může být pro nemocné drahá a nedostupná.

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!