Léčebné konopí v ČR

Společnost Elkoplast Slušovice, která má v Česku jako jedna ze tří firem povolení k zacházení s konopím pro léčebné využití, konopí dovezla, ale zatím do žádné lékárny nedodala. Záleží nyní na lékařích, aby ho předepisovali.

Léčbu marihuanou v tuzemsku povolil zákon od dubna 2013, lékaři ale dosud žádný recept nenapsali.

Společnost Elkoplast Slušovice neuvedla, kolik léčebného konopí dovezla. Podle licence udělené v roce 2013 Ministerstvem zdravotnictví ČR, mohla dovézt z Nizozemska až tři kilogramy.

Léčebné konopí se bude vydávat na elektronický recept, data o výdejích odešle lékárna do elektronického úložiště v SUKL, aby pacient nepřekročil povolenou měsíční dávku 30 gramů. Úložiště už je podle mluvčí ústavu Lucie Šustkové připraveno, čeká se na to, až budou mít lékárny i lékaři zapracovaný potřebný počítačový program.

Konopí se bude prodávat za 250 až 300 Kč za gram. Pojišťovny tuto podpůrnou léčbu nehradí. Konopí má zmírňovat obtíže pacientů s rakovinou, roztroušenou sklerózou či AIDS, je jen pro dospělé.

Lékaři nemají prý o využití marihuany k léčbě dostatek informací, řada jich odmítá i elektronický recept. Pacienti jsou tak stále odkázáni na své výpěstky, nebo kupují marihuanu na černém trhu a riskují střet se zákonem. Od dubna 2014 přitom zákon umožňuje firmám pěstovat marihuanu v ČR, o tuto možnost se předběžně zajímala asi stovka firem.

Šustková uvedla, že v řádu dnů až týdnů vypíše SUKL výběrové řízení na pěstování léčebného konopí v tuzemsku, dopracovává zadávací dokumentaci.

Pěstovat léčebné konopí ve velkém by se Češi mohli učit v Izraeli, kde mají s jeho užitím k léčbě a pěstováním pod dohledem státu letité zkušenosti. Dovézt léčebné konopí z Izraele možné zatím není, musel by se změnit tamní zákon. Rychlejší je proto získat jejich know-how. Jednání už zahájila ostravská společnost Carun Pharmacy. Ředitel společnosti po návštěvě v Izraeli uvedl, že ještě nikdy neviděl kontrolovanější podnikání, než je to s marihuanou. Neztratí se ani gram, celkový systém a kontroly od semínka až po předání pacientovi je tam každodenní rutinou a státní kontrolní úřad má nepřetržitou kontrolu nad celým děním.

Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!