Martin Potůček povede Komisi k důchodové reformě

Nově vznikající Komisi pro přípravu důchodové reformy povede Martin Potůček, profesor Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a vedoucí Centra pro sociální a ekonomické strategie. Potvrdila to ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Martin Potůček (65) jako nestraník působil už před volbami jako poradce ČSSD pro sociální a daňovou politiku. Od roku 2014 patří do týmu poradců premiéra Bohuslava Sobotky. Vystudoval filozofii, matematiku, politologii a sociologii na brněnské Masarykově univerzitě. V letech 1998 až 2006, tedy za vlády ČSSD, pracoval jako poradce ministrů práce a sociálních věcí, v letech 2002 až 2004 i jako poradce předsedy vlády - tehdy Vladimíra Špidly.

Členy komise mají navrhnout předsedové všech parlamentních stran i některé odborné instituce, o konkrétním složení zatím není rozhodnuto.

Ministryně práce a sociálních věcí chce, aby v komisi byli vedle zástupců vlády i opozice také demografové, ekonomové, sociologové či zástupci odborů a zaměstnavatelských svazů. Cílem komise bude podle Potůčka připravit dlouhodobé řešení důchodového systému - tedy takové, které přežije jedno volební období.

O další důchodové reformě, která má platit od roku 2017, hovoří koaliční smlouva. Má upravit systémy zdanění práce a důchodů s cílem “zajistit výplaty důstojných penzí, posílit princip zásluhovosti, narovnat transfery mezi rodinou a společností a zastropovat věk odchodu do důchodu".

Koaliční vláda chce zrušit takzvaný druhý pilíř důchodového systému, který od roku 2013 zavedla vláda, vedená Petrem Nečasem, jako hlavní část své penzijní reformy. Druhý pilíř, umožňující vyvedení části povinných odvodů ze státního systému na soukromé účty, má skončit od roku 2016. Naspořené peníze se zřejmě spojí s třetím pilířem, tedy penzijním připojištěním.

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!