Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů se na jednání tripartity dne 2. 6. 2014 dohodli,  že minimální mzda se od ledna 2015 zvedne o 500 Kč na 9 tisíc Kč. Zvýšení minimální mzdy ještě musí schválit Vláda ČR.

Minimální mzdu v Česku podle údajů Ministerstva práce a sociálních věcí ČR (MPSV ČR) pobírá asi 100 tisíc lidí, tedy zhruba 2% zaměstnanců. Minimální mzda by měla motivovat k práci, aby se nevyplatilo být závislý na sociálních dávkách. Výdělek by měl stačit na živobytí, aby k němu zaměstnaní lidé nemuseli pobírat ještě dávky. Čistá minimální mzda sice podle něj pokryje výživu a výdaje na základní potřeby, ale ne všechny náklady na bydlení. Podle podkladů pro tripartitu tak lidé často žádají právě o příspěvek a doplatek na bydlení.

V průběhu předchozích sedmi let se nezvyšovala. V současné době patří Česko k zemím s nejnižší minimální mzdou v EU. Nižší minimální mzdu má jen Bulharsko, Rumunsko a Litva. Minimální mzda se zvedla v srpnu 2013, a to o 500 Kč na 8500 Kč. Předtím se zvýšila naposledy v roce 2007. V koaliční dohodě se vládní strany zavázaly, že po projednání v tripartitě bude vláda postupně minimální mzdu zvyšovat, aby se přiblížila 40 procentům průměrné mzdy ve státě. Ta za loňský rok činila 25 128 Kč. Dvěma pětinám tak odpovídá asi 10 000 Kč. Podle podkladů MPSV ČR pro jednání tripartity by se k dosažení cíle měla minimální mzda ročně zvedat zhruba o 600 až 700 Kč.

Při přidání o 500 Kč zůstane poměr minimální mzdy k průměrné asi na 34 procentech. Podnikatele to bude příští rok stát asi 690 milionů Kč navíc, stát a veřejný sektor to vyjde na 50 milionů Kč navíc. Do systému sociálního pojištění by mohlo na odvodech od zaměstnavatelů a pracovníků ale přitéct dalších asi 190 milionů Kč, do zdravotního pojištění asi 80 milionů Kč.

Zaměstnavatelé sice s růstem o 500 Kč souhlasili, podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka budou mít ale firmy v některých odvětvích s přidáním problém. Týká se to třeba sociálních služeb, kožedělného průmyslu či obchodu. Podle odborů by se ale minimální mzda měla zvedat výrazněji.

Ministryně Marksová uvedla, že by podle jejích představ minimální mzda měla do konce volebního období vzrůst na 12 000 Kč. Zaměstnavatelé mají jiný názor a jsou opatrní, podle Hanáka bude nutné zohlednit vývoj ekonomiky a kondici firem.