Ministerstvo financí ČR jedná se společností IZIP

Ministerstvo financí ČR (MF ČR) jedná s firmou IZIP o databázi pro celé Česko. Společnost IZIP navrhla, že pro MF ČR vybuduje takzvané "centrální úložiště elektronických dat". Zdravotní data by měla být do úložiště posílana povinně. Zástupci firmy a úřadu už se kvůli tomu dokonce několikrát sešli

Přechod na celospolečenskou národní databázi pro uchování zdravotních záznamů a profilů občanů technické a programové nástroje IZIP umožňují, uvádí se v materiálu pro MF ČR.

Úředníci ministerstva jednání se zástupci firmy nepopírají. Právník úřadu Adam Vojtěch uvedl, že se ministerstvu podařilo získat data z pojišťoven a IZIP podle všeho má technické řešení, jak tato data zpracovat. Dále uvedl, že se skutečně dvakrát nebo třikrát sešli, abychom možnou spolupráci probrali

Impuls podle něj přišel od předsedy představenstva firmy IZIP MUDr. Jiřího Beka, firma poté sepsala nabídku i písemně. Záměr vybudovat centrální databanku podle Beka vznikl ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví ČR (MZ ČR).

Budoucí spolupráci s IZIP nevyloučil ani Petr Sláma, který jako člen pracovní skupiny analyzuje data pojišťoven pro Ministerstvo financí nyní. Podle jeho vyjádření by se měl vytvořit datový sklad, ve kterém by se sbíhaly veškeré zdravotní údaje. Na tom by se dalo dál stavět, mohla by tady vzniknout třeba národní elektronická zdravotní knížka.

Podobnému projektu ale budou muset podle obou předcházet nejprve nutné legislativní úpravy. Informace o zdravotním stavu lidí by se totiž v databance ukládaly povinně. Kromě toho by sem mířily také údaje o lékařích, sestrách či lékárnících, kteří s pacienty přicházejí do kontaktu.

.

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!