Ministerstvo zdravotnictví pomůže kuřákům

Ministerstvo zdravotnictví ČR podpoří kurz pomáhající kuřákům. Lidé, kteří chtějí přestat kouřit a nenabrat přitom zbytečná kila, případně i zhubnout, mají šanci to dokázat za přispění grantu MZ ČR.

Desetitýdenní kurz začíná 1. dubna 2014, v ceně je permanentka na deset cvičení podle vlastního výběru. Pokud skutečně s kouřením skončí, dostanou kurzovné 1200 korun zpět. 22. března 2014 to řekla za organizátory Iva Málková ze sdružení STOB (STop OBezitě). Více na www.stob.cz
Obavy kuřáků, že bez cigarety přiberou, jsou podle Málkové oprávněné. Kouření díky nikotinu zpomaluje vyprazdňování žaludku, tím prodlužuje pocit sytosti, takže lidé jedí méně. Nikotin také povzbuzuje nervový systém, a tak zvyšuje výdej energie o pět až deset procent, což může činit u některých kuřáků až 800 kilojoulů denně. Zrychluje i činnost střev, čímž pomáhá proti zácpě. Navíc navozuje libé pocity.
Dále upozornila, že když kuřák přestane kouřit, tak nejen že by neměl nahrazovat cigaretu jídlem navíc, ale měl by se více hýbat, nebo o trochu méně jíst. A to je problém, protože mezi abstinenční příznaky zanechání kouření patří vedle nervozity a podrážděnosti také zvýšená chuť k jídlu.
Kurzy jsou skupinové, každá lekce zahrnuje teorii, nácvik a diskusi. Mezi lektory jsou odborníci na zdravé hubnutí i na odvykání kouření. Nasměrují účastníky ke zdravému životnímu stylu. Lekce jsou interaktivní, aby si každý účastník spojil teorii s vlastním příběhem a našel pro sebe nejvhodnější řešení.

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!