Ministr zdravotnictví neřeší problémy segmentu ambulantní péče

Koalice soukromých lékařů (KSL) kritizuje ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka, obává se, že po zrušení regulačních poplatků v roce 2015 nastane po krizi financování nemocnic i finanční krize ambulantního sektoru. Avizované kompenzace nebudou dostatečné.

Zástupci soukromých lékařů z řad ambulantních specialistů, gynekologů, praktických lékařů, praktických lékařů pro děti a dorost a stomatologů zhodnotili na svém společném jednání vývoj situace ve zdravotnictví od nástupu nové vlády a především od nástupu Svatopluka Němečka na ministerstvo zdravotnictví.

Stejně jako kdysi ministr zdravotnictví Leoš Heger, čelí i Němeček výtkám části odborné veřejnosti. Podle soukromých lékařů s nimi totiž ministr zdravotnictví nekomunikuje a ani neřeší problémy segmentu ambulantní péče. Ministr zatím nereagoval na opakované žádosti o schůzky s Koalicí soukromých lékařů jako celku i jednotlivých v KSL zastoupených organizací. Ministr prý stále upřednostňuje pro jednání Českou lékařskou komoru a odbory, ačkoliv tyto instituce prý nemají dostatečný mandát pro obhajobu zájmů soukromých lékařů.

Soukromí ambulantní lékaři ministrovi v prohlášení připomínají svůj významný podíl na poskytování zdravotních služeb v České republice. Uvádějí, že oproti obecnému trendu v Evropské unii, podporuje nárůst procenta finančních prostředků směřujících do nemocnic, čímž relativně znevýhodňuje veškeré, ale zejména soukromé poskytovatele ambulantních zdravotních služeb. Dále upozorňují, že právě jejich praxe zajišťují 50 procent veškeré zdravotní péče.

Lékaři, provozující soukromé ambulantní praxe, Svatopluku Němečkovi a vládě vyčítají, že trvá na plánu zrušení regulačních poplatků. Finanční situace ve zdravotnictví prý ale není v tomto smyslu příliš stabilní. Soukromníci se obávají, že slíbené kompenzace zrušení regulačních poplatků v ambulancích, ke kterému má dojít v roce 2015, nebudou dostatečné. Z vývoje situace je jasné, že stát nemá toho času ani na plnou kompenzaci za výpadek regulačních poplatků za hospitalizaci.

Avízovaný objem peněz, kterými má být nahrazen příjem ambulancí po zrušení regulačních poplatků v roce 2015, je podle výpočtů soukromých lékařů jednoznačně nedostatečný. Koalice soukromých lékařů se obává, že pokračování těchto vládních aktivit může v „krátké době„ vyústit ve finanční krizi ambulantního sektoru.

Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!