MOÚ zavádí novou léčbu

Brachyoradioterapie, kterou nově zavádí v boji proti rakovině prsu Masarykův onkologický ústav v Brně, výrazně zkrátí dobu léčby zářením.

Metoda oproti běžnému ozařování spočívá v ozařování vnitřním v místě nádoru nebo v nádoru samotném. Léčba se zkrátí ze sedmi týdnů na jeden. Zařízení dosud brachyoradioterapií léčilo pouze rakovinu dělohy nebo jícnu. Po úspěšné evropské studii je možné ji použít právě i na nádory prsu.

Jedna z pacientek se v minulých letech podílela na evropské studii. Radioterapie u ní byla úspěšná, a proto MOÚ zavádí její používání.

Metoda však nedá aplikovat na všechny ženy s nádorem prsu. Nelze léčit ženy s menším poprsím a s nádorem, který metastázuje. Řešit lze pouze jeden a menší nádor, ale u žen, které mají větší prsa, aby se jim daly zavést jehly.

Brachyoradioterapie měla doposud  v Brně jiné využití. Lékaři ji používali na gynekologické a jiné nádory. U rakoviny prsu metoda zkrátí dobu léčení a p má výborný kosmetický efekt. Nepřináší rizika poškození kůže.

Masarykův onkologický ústav mohl díky daru společnosti Slovenský plynárenský priemysel obměnit za 2,5 miliónu korun přístrojové vybavení pro brachyoradioterapii. „Byl pořízen aplikátor pro ozáření pacientek po odstranění dělohy nebo s rakovinou děložního čípku a operační stůl.

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!