Důchody by měly v roce 2015 vzrůst v průměru o 200 korun měsíčně. Návrh Ministerstva práce a sociálních ČR věcí (MPSV ČR) je o 50 Kč štědřejší, než vláda původně slibovala. Státní pokladnu tak bude navýšení stát o 5 miliard Kč víc, než se původně předpokládalo, a o sedm miliard Kč víc než v roce 2014.

Podle ministryně práce M. Marksové na to peníze jsou, suma, která počítala s navýšením o 200 Kč, je v rozpočtu rezervovaná. Šéf financí Babiš se zvýšením důchodů souhlasí, pokud to neohrozí výši plánovaného rozpočtového schodku.

Nárůst o 200 Kč není pro ministerstva práce a financí jednoduchý, ve výpočtu se totiž projevila téměř nulová inflace, a tak by podle zákona měly důchody růst jen o zhruba 150 Kč. Ministryně proto ve středu vládě předloží úpravu výpočtu tak, aby penze mohly růst víc.

Komplikace při schvalování ministerstvo neočekává, a to i přesto, že lidovci by se kvůli chybějícím penězům v rozpočtu klonili k růstu jen o 150 korun.

Ministryně může ale narazit s jiným plánem. Novela chce do praxe vrátit pravidlo, že pokud vláda ušetří, může důchody valorizovat kdykoliv. Marksová uvedla, že tento návrh se ministerským úředníkům z Ministerstva financí ČR (MF ČR) nelíbil. Návrh by měla projednat vláda.

Na MPSV ČR připravují ještě jeden návrh, týkající se důchodů. Kvůli hrozbě uzavření dolů na Ostravsku chtějí do předčasného důchodu poslat více horníků. Část z nich má na dřívější důchod nárok už podle současných pravidel, díky novele by ho pak mohlo získat dalších 3 500 horníků. Podle opozice na výrazně vyšší důchody nejsou v rozpočtu peníze.

Pokud by ministryně práce svůj návrh prosadila, vzrostly by důchody nejvíc od roku 2011. V letech 2012 a 2013 totiž kvůli úsporám růst důchodů podstatně přibrzdil. Až do roku 2013 byly důchody valorizovány o celou výši inflace a o třetinu růstu reálných mezd. Nečasova vláda pak ale prosadila nižší valorizaci: důchody se nezvyšovaly o celou inflaci, ale jen o třetinu. Šlo o součást úsporných opatření – kabinet počítal do roku 2015 s úsporami ve výši skoro 48 miliard.