Návrh na slevu na sociálním pojištění

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR (MPSV ČR) připravilo návrh, aby si firma, která přijme nezaměstnanou matku s malým dítětem, mohla uplatňovat slevy na sociálním pojištění. Podobné by to bylo u podniků, které zaměstnají člověka nad padesát let či mladého absolventa. Sleva by byla zhruba tři tisíce měsíčně a platila by rok.

Poslankyně Radka Maxováuvedla, že je potřeba vytvořit systém. To nevyřeší jen sleva na sociálním pojištění. Musí tu být vytvořený i systém péče o děti do tří let věku. V této souvislosti si vláda hodně slibuje od firemních školek, v budoucnu by také chtěla více podporovat vznik městských jeslí.

Sleva na sociálním pojištění už v Česku jednou fungovala, a to v roce 2009. Jenže kvůli úsporným krokům, které zaváděla úřednická vláda Jana Fischera, se opatření od ledna 2010 zase zrušilo.

Podle Hospodářských novin se koncept slevy na sociálním pojištění zamlouvá i ekonomům. Ekonomicky to dává poměrně velký smysl, protože zatížení nákladů práce pojistnými odvody je v Česku velmi vysoké, uvedl Daniel Münich z pražského institutu CERGE-EI, který se rodinné politice a jejímu dopadu na hospodářství věnuje.

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!