Návrh na zákaz e-cigaret v restauracích

Ministerstvo zdravotnictví ČR (MZ ČR) odeslalo do mezirezortního připomínkového řízení návrh tzv. "protikuřáckého zákona". Stát se chystá zakročit proti elektronickým cigaretám. Z hlediska restrikcí je hodlá postavit na stejnou úroveň jako tradiční cigarety a zakázat je například v restauracích. Výrobci takový krok považují za nešťastný.

Návrh přichází mimo jiné s právním vyjasněním problematiky užívání elektronických cigaret na místech, kde je kouření zakázáno, tedy že zákaz bude platit také pro cigarety elektronické, uvedla mluvčí ministerstva Štěpánka Čechová.

E-cigarety bývají považovány za „zdravější“ variantu běžných cigaret, neboť nespalují tabák a při jejich používání nevzniká zdraví škodlivý dehet či oxid uhličitý. Vdechovaný aerosol má také nižší obsah nikotinu.

Podle úřadu ale může užívání e-cigaret působit negativně na mládež a děti, neboť je jim špatným příkladem do budoucna. MZ ČR tak chce návrhem dále snížit výskyt kuřáctví a obecně užívání tabáku v České republice.

Výrobci registrují v posledním roce stále větší tlak na regulaci e-cigaret. Od roku 2014 se na ně například vztahuje nová směrnice Evropské unie. E-cigarety se také v poslední době setkávají se zákazem ze stran leteckých společností, které je nedovolují na palubách letadel.

Někteří kuřáci tabákových cigaret přecházejí na elektronické právě proto, že je mohou používat na místech, kde se nyní kouřit nesmí. Pokles zájmu o vaporizéry, jak by se měly e-cigarety správně nazývat, se ale s novým ministerským tažením neočekává, zájem o e-cigarety neklesne.

Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!