Návrh na zdrušení části úhradové vyhlášky

Skupina senátorů navrhla Ústavnímu soudu (ÚS) zrušení části úhradové vyhlášky ve zdravotnictví. Důvodem jsou složité koeficienty, jež rozdílně upravují úhrady v jednotlivých krajích. Koeficienty odrážejí migraci pojištěnců mezi kraji, nikoli jejich skutečnou nemocnost. Podle senátorů tak vznikají nerovnosti v úhradách poskytnutých za stejnou péči jednotlivým nemocnicím.

Podle Ministerstva zdravotnictví ČR (MZ ČR) ale s tímto principem souhlasily zdravotní pojišťovny i poskytovatelé akutní lůžkové péče, ústavnost letošní úhradové vyhlášky potvrdily ostatní resorty i pracovní komise legislativní rady vlády.

Senátorka Jitka Seitlová uvedla, že koeficienty nejsou v souladu s běžnou logikou ani s tím, co říká právní systém České republiky. Podle dalšího senátora Jana Žaloudíka  by měla být vyhláška transparentní a úhrady pro nemocnice předvídatelné. Pod návrhem je podepsáno 16 senátorů z různých klubů, minimum je deset.

MZ ČR uvedlo, že nutnost zakotvit v úhradové vyhlášce koeficienty přechodu pojištěnců vyvstala především z úhradového mechanismu, který byl pro akutní lůžkovou péči zvolen po vzájemné dohodě ministerstva, zdravotních pojišťoven a zástupců poskytovatelů akutní lůžkové péče, tedy mechanismu tzv. produkcí podmíněných paušálů.

Smyslem koeficientů podle MZ ČR je alespoň částečně postihnout změnu struktury pojištěnců mezi jednotlivými zdravotními pojišťovnami a kraji. Ministerstvo připravuje úhradovou vyhlášku pro rok 2016 již bez koeficientů přechodu pojištěnců.

Podle Seitlové se koeficient může odrážet v kvalitě péče. Nižší úhrada samozřejmě znamená nižší možnosti zabezpečení personálního i technického, to znamená samozřejmě také rozdíly v kvalitě. Nejlépe je na tom podle ní Praha, nejhůře pak Olomoucký a Moravskoslezský kraj. Senátoři požádali ÚS o přednostní projednání jejich návrhu. Pokud jim soud vyhoví, koeficienty se přestanou zohledňovat.

Úhradová vyhláška každoročně stanoví hodnoty bodu, výši úhrad a regulační omezení. Pojišťovny podle ní platí nemocnicím a lékařům. Dva sporné koeficienty vycházejí z celkového čísla poklesu nebo nárůstu počtu pojištěnců jednotlivých pojišťoven v jednotlivých krajích.

Podle předsedy Asociace českých a moravských nemocnic Eduarda Sohlicha je opatření nesmyslné. Poskytovatel nemůže nést zodpovědnost za počet pojištěnců pojišťovny. Podle asociace čísla za první čtvrtletí jasně ukazují, že vývoj počtu ošetřených u 67 procent nemocnic má zásadně opačný vývoj od „koeficientu přechodu“ v současné vyhlášce.

V roce 2013 se ÚS zabýval úhradovou vyhláškou na rok 2013. Tehdy rozhodl, že je protiústavní, přesto ji nechal v platnosti do konce následujícího roku. Okamžité zrušení by prý destabilizovalo zdravotnictví a ohrozilo pacienty. Při výkladu vyhlášky, a zejména při tvorbě vyhlášek na příští roky, však MZ ČR muselo zohlednit názor soudu. Vyhlášku tehdy také kritizovali lékaři, kvůli ní prý chyběly peníze na péči. Většinu úhrad totiž snížila, i když náklady na provoz rostly.

 

Kategorie: 
Hodnocení: 
5

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!