Návrh na zvýšení platových tarifů

Vláda ČR by měla na jednání dne 8. 12. 2014 projednávat a schválit návrh na zvýšení platových tarifů.

Pracovníkům ve zdravotnictví by měly od ledna 2015 stoupnout platy o pět procent, o čtyři procenta by si pak měli přilepšit sociální pracovníci. Většině zaměstnanců veřejného sektoru vláda přidala již od listopadu 2014, a to obvykle 3,5 procenta.

Lékaři, sestry a další pracovníci zdravotnických zařízení ale víc peněz zatím nedostali. Výplaty nemají totiž ze státního rozpočtu, ale ze zdravotního pojištění. Tam výdaje upravuje úhradová vyhláška, nová bude pro příští rok. Vláda ČR se chystá zvednout platové tarify o pět procent.

Podle Ministerstva práce a sociálních věcí ČR (MPSV ČR) se změna dotkne 92 600 lidí. Pětiprocentní zvýšení jejich platů má vyjít na 1,88 miliardy Kč. Přidáno dostane i 128 vojenských zdravotníků. Růst jejich výdělků bude stát 2,1 miliónu Kč, dalšího 2,8 miliónu Kč se vydá na odvodech. Vojáci se ale tabulkou se zvýšeným tarifem budou řídit nejspíš jen do konce června 2015. Od července 2015 by totiž měla jejich odměňování úplně změnit novela, která je teď v Parlamentu ČR.

Pracovníci, kteří poskytují zdravotní péči obyvatelům domovů pro seniory či ústavů, by měli mít stejné ohodnocení jako zdravotníci v nemocnicích. O čtyři procenta víc by pak od ledna 2015 měli podle návrhu MPSV ČR vydělávat sociální pracovníci a lidé, kteří působí v sociálních službách. Ti sice dostali přidáno už v listopadu 2014, ale resort chce prý vyjít vstříc odborářům.

Zdravotnické odbory dlouhodobě poukazovaly na to, že ti, kteří se starají o seniory či postižené, mají velmi nízké výdělky. Dostávají údajně kolem 12 000 Kč čistého.
Zvýšení platů v sociálních službách zajistí MPSV ČR ze svého rozpočtu, a to ze sumy na „nedávkové neinvestiční transfery“. Vláda před pár měsíci rozhodla, že do ní přidá 750 miliónů Kč. Peníze by měli provozovatelé zařízení dostat v dotacích.

Vláda ČR by měla projednávat také návrh nařízení, které upraví platové tarify pro ty, které stát zaměstná podle služebního zákona.

Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!