Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR (MPSV) plánuje změny u nejnižších důchodů. Senioři a seniorky by podle jeho záměru měli dostávat penzi minimálně ve výši životního minima. Životní minimum pro jednotlivce činí nyní 3 410 korun. Pokud lidé splní podmínky pro získání důchodu, pobírají minimálně 2 400 korun. O návrhu diskutuje i Odborná komise pro důchodovou reformu, kterou tvoří zástupci sněmovních stran a experti.

Důchod se skládá z pevné a procentní části. Na pevný díl, který je právě 2 400 korun, mají nárok všichni důchodci. Procentní část se stanovuje podle odpracovaných let a odvedeného pojistného. MPSV má v plánu udělat nejnižší důchod na úrovni životního minima. Pokud jsou důchody nižší, padají senioři do systému dávek.

MPSV nyní zjišťuje, kolik lidí dostává nízký důchod a jaké k tomu důchodci a důchodkyně pobírají případně dávky. První výsledky by měly být v létě 2015. Mělo by z nich být jasné, kolik peněz navíc by stát na zvýšení minimální hranice penze vydal a kolik by naopak v systému dávek ušetřil.

MPSV se neobává toho, že by s vyšším minimálním důchodem lidé začali odvádět méně peněz do penzijního systému a spoléhat na to, že jim stát nízkou částku doplatí. Zvýšení není velké.

MPSV nyní připravuje tři materiály. Chystá obrysy zákona, podle kterého by partneři mohli sdílet své vyměřovací základy na penzi. Částka, kterou oba odvedli, by se sečetla a vydělila dvěma. Podle toho by se jim stanovil důchod.

Dále MPSV sepisuje také takzvaný věcný záměr zákona, podle něhož by se v budoucnu pravidelně přehodnocoval důchodový věk. Nyní by se měl zastropovat na hranici 65 let a podle prodlužování života by se případně posouval. Norma by měla platit od roku 2017.

MPSV pracuje i na paragrafech, které by nově upravily odvody. Bezdětní by platili víc, rodiče více dětí naopak méně. Návrh by měl také platit od ledna 2017.

Kategorie