Německý "IZIP"

Elektronický zdravotní průkaz (eGK), jímž se Němci od roku 2015 musejí povinně prokazovat u lékaře, funguje zatím jen jako plastový štítek s fotografií a jménem. Obdoba nakonec nerealizovaného českého systému "IZIP", která měla Němcům zajistit vydávání elektronických předpisů a nahrávání digitálních chorobopisů na čip ukrytý v kartě, tak čelí blamáži, uvádí portál E15.

Asociace německých veřejných zdravotních pojišťoven (GKV), která po dle svých slov do projektu od roku 2006 investovala téměř miliardu eur (zhruba 28 miliard Kč), viní z nefunkčnosti elektronických průkazů provozovatele systému, firmu Gematik, jejímiž akcionáři jsou zdravotní pokladny.

Asociace proto pozastavila úhradu provozních nákladů za rok 2015, která činí 60 milionů eur, což odpovídá sumě 1,09 eura za pacienta.

Projekt eGK provázejí spory od jeho odsouhlasení v roce 2003. Kromě ochrany dat a centrálního úložiště trápí Němce především narůstající náklady a zpoždění v plošném zavádění systému, který by měl navíc již v roce 2016 projít dalším upgradem.

Čipové zdravotní karty v budoucnu ponesou i elektronický podpis a lékaři na ně budou moci zapisovat třeba digitální snímky z vyšetření CT.

Kategorie: 
Témata: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!