Předseda Unie zaměstnavatelských svazů ČR Jiří Horecký před zahájením odborné konference Zdravotnictví 2015 uvedl, že nemocnice varují, že úhradová vyhláška pro rok 2015 jim nezajistí takové příjmy, aby zvýšily o pět procent tarifní platy všem pracovníkům. Zvýšení příjmů na platy žádají také záchranné služby a sporná podle zaměstnavatelů zůstává i náhrada zrušených regulačních poplatků lékárnám, které mají dostat za recept místo 30 jen 12 Kč.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček uvedl, že vyhláška je teprve v připomínkovém řízení. V definitivní verzi má zajistit nemocnicím nárůst paušálů o tři procenta, což by pokrylo pětiprocentní nárůst platových tarifů od ledna 2015. Vyhláška zatím podle ministra ustupuje od platby za diagnózu DRG, protože výkony jsou nereálně oceněny. Ministerstvo proto spouští projekt DRG restart, bude sbírat referenční data za čtyř desítek nemocnic a za dva, tři roky by mohl začít fungovat systém DRG, který spravedlivě finančně ocení výkony nemocnic.

Výkonný ředitel Asociace českých a moravských nemocnic Stanislav Fiala řekl, že vyhláška splňuje požadavek na nárůst paušálu v akutní péči, ale zavádí nové koeficienty, které úhradu snižují, a to nemocničním ambulancím ze 105 na 101 procent. To, co bylo přidáno v akutní péči paušálem a bylo negováno koeficienty, bylo ještě sebráno v ambulancích.

Ředitel jihlavské nemocnice Lukáš Velev řekl, že pokud budou aktualizovány platové předpisy pro zdravotníky, bude jim muset přidat. Podle něho problém, který vznikl v poslední verzi vyhlášky, je, že tam ty peníze nejsou. Předpokládá, jak garantovali ministr i předseda vlády, že se příjmy nemocnic upraví tak, aby přes úhrady peníze na platy přišly.

Kritici vyhlášky tvrdí, že je příliš komplikovaná a rozsáhlá, má 96 stran, vyhlášky v minulosti měly třeba jen pět stran i s přílohami. Podle ministra zdravotnictví je materie vyhlášky komplikovaná.

Předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel řekl, že ministerských slibů slyšel hodně. Spokojen prý bude, až ve vyhlášce peníze skutečně budou. Na tahu jsou podle něj nyní zaměstnavatelé jako smluvní partneři pojišťoven, odbory je v jejich krocích podpoří.

Podle Němečka je nyní zdravotnictví v mnohem lepším stavu než v roce 2012, kdy hrozil krach nemocnic či lázní a byly problémy s nákupy léků. Bilance zdravotního pojištění byla minus dvě miliardy, podobné to bylo s výsledky nemocnic, které celkově měly závazky po splatnosti přes pět miliard korun.

Jako svůj nejbližší úkol vidí Němeček zákon o postgraduálním vzdělávání lékařů, zákon ukládající zveřejňování smluv mezi nemocnicemi a zdravotními pojišťovnami a uzákonění činnosti tzv. přístrojové komise, která rozhoduje o účelnosti nákupu drahé zdravotnické techniky.

Kategorie