Nižší limit na provoz zdravotních pojišťoven

Ministr financí Andrej Babiš chce o 10% snížit limit, který nesmí zdravotní pojišťovny překročit ve svých provozních nákladech. Představovalo by to snížení o necelých 800 milionů Kč.

Koalice se přela o to, jakým způsobem kompenzovat nemocnicím zrušení stokorunového poplatku. Koaliční kabinet se pak ve středu dohodl na navýšení plateb za státní pojištěnce a na tom, že v roce 2015 Ministerstvo zdravotnictví ČR poskytne na spolufinancování tohoto opatření miliardu korun z účtu Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Navýšení plateb v roce 2014 přinese 2,1 miliardy Kč. Českým zdravotnictvím za rok proteče asi 290 miliard Kč.

Podle serveru E15 Ministerstvo zdravotnictví ČR v tiskové zprávě uvedlo, že začalo pracovat na vyhlášce, kterou se určují pravidla fondového hospodaření zdravotních pojišťoven. Pojišťovny patří do veřejného sektoru, hospodaří s veřejnými prostředky, není tedy možné je vynechat ve snaze docílit provozních úspor, uvedl Babiš. Dodal, že se svým záměrem se obrátil na ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka. O snížení provozních výdajů pojišťoven hovořili někteří politici už v minulých letech.

V systému veřejného zdravotního pojištění znamená sice podle Babiše 800 milionů relativně nízkou částku, přesto může zlepšit situaci mnoha lidí. Snížení limitu bude znamenat, že prostředky zůstanou na základním fondu, ze kterého pojišťovny hradí zdravotní péči. 

Snížení limitu by přitom podle ministerstva nemělo představovat pro zdravotní pojišťovny problém. Ministerstvo financí ČR uvedlo, že v roce 2014 mají vzrůst ostatní provozní náklady, které zahrnují mimo jiné prostředky na reklamu, poradenské služby či práce v oblasti ICT, o více než půl miliardy Kč, tedy o více než čtvrtinu. Příděl do provozního fondu má vzrůst v roce 2014 o téměř jednu a půl miliardy Kč oproti roku 2011.

V roce 2011 činil skutečný příděl ze základního fondu zdravotních pojišťoven do jejich provozního fondu přibližně 6,1 miliardy, v rove 2012 pak 6,8 miliardy, v roce 2013 by to mělo být 7,4 miliardy a v roce 2014 to bude podle zdravotně pojistných plánů 7,6 miliardy Kč.

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!