NKÚ prověří v roce 2015 nákupy z operačních programů

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) v roce 2015 pravděpodobně prověří v rámci kontrol nákupy zdravotnické techniky do vybraných nemocnic. Vedení úřadu se koncem března 2014 rozhodlo, že při přípravě plánu kontrol na rok 2015 využije podnět od poslanců z Kontrolního výboru PSP ČR, který se týkal právě nákupů zdravotnických přístrojů.

Kontrolní výbor v únoru 2014 poslal podnět NKÚ, aby zkontroloval nákupy zdravotnických přístrojů do nemocnic, a to zejména přístrojů pořizovaných z Integrovaného operačního programu, Regionálních operačních programů a státního rozpočtu v období mezi roky 2006 až 2013. Podnět zahrnuje nákup Leksellova gama nože do Nemocnice Na Homolce a kybernetického nože CyberKnife do Fakultní nemocnice Ostrava.

Dle serveru E15 předseda výboru Vladimír Koníček nepředpokládá, že by NKÚ spustil kontrolu týkající se výlučně uvedených nákupů, ale soudí, že je úřad zahrne do některé z plánovaných kontrol. Poslanci z Kontrolního výboru PSP ČR se pořizováním zdravotnické techniky zabývali už od roku 2009 a budou se jím zabývat i v roce 2014. Na jednání mají zařazeny i dva kontrolní závěry NKÚ, které se týkaly hospodaření vybraných nemocnic.

CyberKnife v Ostravě je součástí komplexního onkologického centra, jehož celková rekonstrukce si vyžádala přes 600 milionů korun. Třetinu nákladů tvořila právě investice do ozařovače.

Leksellův gama nůž v Nemocnici na Homolce stál 130 milionů korun. Nahradil přístroj, který byl zakoupen z celonárodní sbírky a na Homolce jako jediném pracovišti v ČR sloužil 17 let. Nákup nového nože se nelíbil poslanci KDU-ČSL Ludvíku Hovorkovi, který poukazoval na to, že se nekonalo výběrové řízení a zakázku dostal jeden zájemce. Kvůli hospodaření nemocnice podal v roce 2010 trestní oznámení. Její tehdejší vedení ale pochybení odmítlo.

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!