Nová léčba hepatitidy C

Pacienti s virovou hepatitidou C dostali šanci na úplné vyléčení. Zatímco dosud se při léčbě někdo viru hepatitidy C zbavil napoprvé, jiný až při opakovaných pokusech a někdo vůbec. Počátkem roku 2015 povolila Evropská léková agentura léčbu založenou na kombinaci tří látek, která by měla virus vyhnat z těla téměř najisto, uvedla Jiřina Hobstová z Centra pro léčbu virových hepatitid Fakultní nemocnice Motol.

Klinického zkoušení se zúčastnilo přes 2300 pacientů ve 25 zemích, včetně Česka. Vyléčilo se 95 až 100 procent nemocných. Do šesti klíčových studií byli zařazeni lidé nakažení nejobtížněji léčitelným genotypem 1, který je v Evropě nejrozšířenější.

Chronická hepatitida C je onemocnění komplexní, jsou různé genotypy a specifické skupiny pacientů. Pro rozdílné nemocné je vždy nutno vybrat správnou léčbu. Nyní mají lékaři takovou, která u správně zvolených pacientů odvede tu nejlepší práci..

V jedné ze studií byla zařazena pacientka, zdravotní sestra. Nakazila se před 30 lety, stačila neopatrnost při práci s jehlou. Prošla bez úspěchu dvěma dlouhodobými léčbami, zabrala až třetí, kdy dostala novou kombinaci léků. Virus z krve zcela zmizel.

Chronická hepatitida C plíživě ničí játra a může přivodit i smrt. Virus se přenáší krví, nejde ale jen o nemoc narkomanů. Nakazit se může každý. Virus se v těle rychle množí a mutuje. Nová léčba je založena na třech antiviroticích s odlišnými mechanismy účinku. Působí proti viru hepatitidy C v různých fázích jeho životního cyklu.

Trojici léků je možno doplnit podle potřeb konkrétního pacienta o ribavirin, který se užívá již dlouho v kombinaci s interferonem. Právě interferon v nově schválené kombinaci chybí. To je přínosem pro lepší snášení léčby. Interferon má nepříjemné vedlejší účinky. Bezinterferonový režim může udržet v léčbě větší množství pacientů. Vedle toho má nová léčba i výrazně lepší účinnost a umožňuje zkrátit dobu léčby.

Kategorie: 
Témata: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!