Nové technologie v léčbě urologických onemocnění

Urologická klinika 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze představily nové technologie pro diagnostiku a léčbu urologických onemocnění, a rovněž i nejmodernější laparoskopický simulátor sloužící k výuce operační techniky, která zajišťují pacientům větší komfort.

Nedílnou součástí klinické práce na fakultních pracovištích je výuka pregraduálních i postgraduálních studentů. Je proto nutné, aby špičková klinika disponovala zařízeními, která slouží k výcviku moderních operačních metod a která umožní  záznam a přenos operačních výkonů a přednášek do učeben, uvedl děkan 1. LF UK prof. MUDr. Aleksi Šedo, DrSc.

Pracovníci kliniky mají od září 2015 možnost si v ČR poprvé vyzkoušet endoskop s novou technologii, která poskytuje dvakrát vyšší horizontální i vertikální rozlišení při zobrazení místa výkonu než u běžného HDTV systému. Zobrazení umožňuje lepší orientaci chirurga v operačním poli, a tím tedy i větší bezpečnost nemocného.  Klinika má rovněž nový přístroj, tzv. intrakorporální litotriptor, který umožňuje šetrnějšími postupy než dosud rozbít kameny v močových cestách – tedy v ledvině, močovodu a močovém měchýři.

Pro výuku operatérů si klinika pořídila nejmodernější laparoskopický simulátor, který umožňuje trénovat zákrok přímo na močových cestách, a také zcela nové videokonferenční propojení čtyř operačních sálů s učebnou s funkcí vícečetného simultánního živého přenosu a možností záznamu videa v plném vysokém rozlišení (vše zhruba za bezmála čtyři miliony korun). Financování je podpořeno z Operačního program Výzkum a vývoj pro inovace za rok 2014 (OP VaVpI) a z MŠMT ČR.

 

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!