Nový český test na Ebolu

Vědecký tým Mendelovy univerzity v Brně s partnery z Německa a Itálie se zapojil do boje proti epidemii eboly. Vyvíjejí nový test, který umožní diagnostikovat virus do třiceti minut přímo v terénu.

Společné konsorcium s názvem FILODIAG se stalo jedním z osmi výzkumných týmů, které na zadání Evropské komise pracují na vývoji rychlých diagnostických testů a vakcín. Funkční metoda pro aplikovatelný test by měla být k dispozici do tří měsíců.

Více než 25 tisíc nakažených a 10 tisíc obětí si vyžádala epidemie eboly (2014/2015), která vypukla v roce 2014 v západní Africe. Právě v souvislosti s největší epidemií tohoto onemocnění v historii uvolnila Evropská unie 7,8 miliardy korun na vývoj a výrobu rychlých diagnostických testů a vakcín. Do iniciativy IMI (Innovative Medicines Initiative) Ebola+ se zapojila také Mendelova univerzita v Brně. Projekt s názvem FILODIAG, jehož je univerzita součástí, teď bude pracovat na urychlení diagnostiky pomocí specificky modifikovaných paramagnetických částic.

Právě čas hraje při podezření z onemocnění velkou roli. Stejně jako spolehlivost a dostupnost testů. Spolehlivě diagnostikovat ebolu je doposud možné jen laboratorně na specializovaných pracovištích. Ty se v afrických podmínkách mohou nacházet i stovky kilometrů od pacienta. Než test podstoupí, může uběhnout i několik dní, a to je pro nemocného i jeho okolí fatální, uvedl docent Vojtěch Adam, hlavní řešitel projektu.

Test, který tým vyvíjí, bude moci spolehlivě detekovat virus z krve do půl hodiny. To je několikrát rychlejší než současná laboratorní diagnostika. Co je ale podstatnější: k diagnostice nebude zapotřebí ani laboratoř ani žádné jiné specializované pracoviště. Zdravotníci tak budou moci testovat pacienty přímo v terénu i na odlehlých místech a výsledky budou mít k dispozici za patnáct až třicet minut.

Diagnostika probíhá za použití specificky modifikovaných paramagnetických částic, na které se váží viry. Krev pacienta se odebere pomocí cartridge a vzorek i s přidanými částicemi se vloží do speciálního přístroje velikosti mobilního telefonu, který vyvíjí německý partner. Koncentrováním a jednoduchou lýzou, tedy rozložením virů, se dostanou vědci k jejich nukleové kyselině, ze které dokáže přístroj pomocí polymerázové řetězové reakce virus detekovat.

Na výzkum a vývoj detekčního testu získala Mendelova univerzita v Brně dotaci přes 6,5 milionu korun. Vychází při tom ze svého know-how – z diagnostického testu chřipkového viru, který vědci vyvinuli před dvěma lety. Ten funguje na stejném principu, kdy vědci využívají nanočástice, na které váží biomolekuly. Protože výzkumníci z Mendelovy univerzity v Brně nemohou při vývoji testu pracovat se skutečným virem eboly, při svých experimentech využívají právě virus koňské chřipky.

Diagnostickou část projektu má univerzita na starosti společně s německou firmou GNA. Mendelova univerzita pracuje na metodě izolaci viru z krve, německý partner na základě toho vyvíjí přístroj, který dokáže vir detekovat. Další z partnerů, italský Národní institut pro infekční nemoci Lazzaro Spallanzani, bude ve spolupráci s humanitární organizací EMERGENCY zkoumat test přímo v terénu v Africe. Funkční metodu pro aplikovatelný test by mělo mít konsorcium dokončené do září 2015.

Kategorie: 
Témata: 
Hodnocení: 
5

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!