Nový ředitel Agentury pro sociální začleňování

Novým ředitelem vládní Agentury pro sociální začleňování by se měl stát Radek Jiránek, který vede na Ministerstvu vnitra ČR (MV ČR) odbor prevence kriminality. Zvítězil ve výběrovém řízení. Nastoupit by měl 5. června 2015.

O místo ředitele agentury se ucházelo sedm kandidátů. Všichni dostali pozvání k pohovoru. Jeden z uchazečů svou přihlášku nakonec stáhl. Komise vybrala dva kandidáty - Radka Jiránka a manažera Otevřené společnosti Marka Hojsíka, který se věnuje problematice romské integrace a evropských fondů. Hojsík jedno z kritérií nesplnil, Jiránek zvládl všechny.

Jiránek uvedl, že nebude v agentuře dělat žádné převratné změny. Chce situaci uklidnit a případně hledat "dostatečně kvalitní kolegy a kolegyně", kteří by měli nahradit lidi ve výpovědi. Po nástupu chce kontaktovat radnice míst, s nimiž by agentura měla v budoucnu spolupracovat.

Jiránek se o místo ředitele agentury ucházel už v roce 2010. Tehdy ho ve výběrovém řízení porazil odvolaný Martin Šimáček. Jiránek vystudoval sociální práci na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Na Ministerstvu vnitra působil 19 let. Naposledy vedl oddělení prevence kriminality, nyní je pověřený vedením odboru prevence.

Ve výběrové komisi usedli ředitel Odboru koncepce legislativy a rozvoje státu Václav Velčovský, ředitelka kabinetu vedoucího Úřadu vlády Dana Prudíková a jako externí odbornice ředitelka Odboru sociálního začleňování MPSV ČR Radka Soukupová. Pracovníci agentury už dřív konkurz kritizovali, byl podle nich netransparentní. Usilovali o to, aby mohli mít ve výběrové komisi svého zástupce. Kritéria byla podle služebního zákona, všichni kandidáti dostali stejné otázky.

Agentura je odbor Úřadu vlády, spadá pod ministra pro lidská práva. Nyní působí ve 36 městech a obcích. V budoucnu by měla pracovat v sedmi desítkách míst, posílit by měla ze 70 na stovku pracovníků. V příštích letech by se na sociální začleňování mohlo využít až deset miliard korun z EU.

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!