Nový ředitel SÚKL odvolal náměstky

Zdeněk Blahuta druhý den ve funkci ředitele Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) odvolal dne 12. 2. 2014 tři své náměstky. Končí tak náměstek pro odborné činnosti Filip Vrubel, náměstek pro ekonomiku a dřívější ministerský náměstek Petr Nosek a IT náměstek Pavel Veselý. Chce co nejdřív sestavit nový tým nejbližších spolupracovníků, jména zatím neuvedl.

Prioritou pro Blahutu je forenzní audit vzhledem k pochybnostem o způsobu nakládání s veřejnými penězi v ústavu. Ze stejného důvodu už začala v ústavu ministerská kontrola. Blahuta chce také urychlit správní řízení o cenách a úhradách léků ze zdravotního pojištění a zvýšit aktivitu ústavu v dozorových činnostech, například v kontrole bezpečnosti léků a odhalování padělků.

Právě nespokojenost s řízením ústavu v oblasti cen a úhrad léků byla jedním z důvodů, proč ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček odvolal v pondělí ředitele Pavla Březovského. Vytkl mu chyby v nakládání s veřejnými prostředky, například to, že vypsal veřejnou zakázku na PR služby za 20 milionů korun. Problémy prý byly i v zakázkách na IT technologie. To všechno bude podle Blahuty předmětem kontroly. Zakázky připravené k vypsání nový ředitel pozastaví, pokud to půjde, nebo učiní jiná opatření, ta ale neupřesnil.

Blahuta chce také řešit problém tzv. reexportů, jeho předchůdce se jimi podle ministra zabýval nedostatečně. Paralelní obchod, kdy se levnější léky prodají dráž v jiné zemi, je v EU legální, umožňuje snižovat ceny. Reexportu chce předcházet tím, že SÚKL bude sledovat trendy výrobních výpadků a omezení kapacit, dávat je do souvislosti a přijímat spolu s ministerstvem opatření, včetně trestů za porušení zákazu.

Snižování cen léků chce nový ředitel dosáhnout v úhradových soutěžích, tzv. elektronických aukcích, které jsou v zákoně zakotveny, ale nepoužívají se. Se snižováním cen léků musí být podle Blahuty provázána opatření, která zabrání reexportu.

Jako krizový manažer povede SÚKL několik měsíců, zatím neví, zda se přihlásí do výběrového řízení, jež má ministerstvo na post ředitele vypsat. Aktuálně je veden v obchodním rejstříku ve dvou subjektech, k 7. únoru doručil statutárním orgánům své rezignace a předpokládá, že do konce února bude vše kompletně podáno na příslušných obchodních soudech.

 

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!