Obvinění lékařů z přijetí úplatku

Policie ČR obvinila z korupce 15 lékařů a 19 pracovníků dvou firem obchodujících s léky. Lékaři prý dostávali úplatky za předepisování léků zmíněných firem, celkem obchodníci rozdali devět milionů korun.

15 lékařů je obviněno z trestného činu přijetí úplatku a 19 pracovníků dvou vzájemně propojených obchodních společností z podplácení. Mezi obviněnými jsou praktičtí lékaři z různých míst republiky, kteří údajně brali úplatky mezi lety 2008 a 2013. Způsob uplácení nechtěla Policie ČR upřesnit, údajně dostávali lékaři peníze i různé dárky či poukázky.

Policisté prověřují i další lékaře, dohromady téměř dvě stovky z celé České republiky. Mají podezření, že celková výše úplatků činí desítky milionů korun.

V roce 2014 například udělil Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) pokutu 950.000 korun výrobci léků Teva Pharmaceuticals CR za údajně příliš vysoké odměny pro lékaře za předepisování léku firmy. Teva hájila odměny jako kompenzaci administrativní zátěže lékařů při vypisování dotazníků spojených s testy. Za jeden dotazník dostávali lékaři podle televize 1200 korun, někteří si tak prý přivydělali až statisíce.

V USA farmaceutické firmy zaplatily za údajnou korupci miliardy korun. V roce 2012 oznámily americké úřady, že farmaceutický gigant Pfizer zaplatí vládě USA v přepočtu 1,2 miliardy Kč v rámci dohody o urovnání případu obvinění z korupce v řadě zemí světa včetně České republiky. Firma například vedla bodový systém, kdy lékařům za recepty na své léky dávala body, které mohli vyměnit za dárky - mobilní telefony i čajové soupravy.

V roce 2011uzavřela podobnou dohodu o mimosoudním urovnání obvinění z korupce v zahraničí skupina Johnson & Johnson.

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!