Očkování hochů proti rakovině

Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR (VZP) od podzimu 2014 zahájila mimořádný očkovací program, ve kterém chlapcům ve věku 11 až 13 let nabízí příspěvek 2 000 korun na vakcínu Silgard a to na základě doporučení odborníků, aby proti rakovině způsobené lidskými papilomaviry (HPV) byli kromě dívek běžně očkováni i chlapci.
 
HPV patří mezi nejčastější sexuálně přenášené infekce. U žen způsobuje rakovinu děložního čípku, rakovinu vulvy či vaginy. U mužů pak vyvolává rakovinu penisu a u obou pohlaví rakovinu análního otvoru. HPV způsobují mimo jiné i zhoubná onemocnění hlavy a krku, nezhoubné nádory kůže a sliznic.
 
Virus HPV je sexuálně přenosný, nicméně infekce se může šířit i pouhým kontaktem kůže na kůži či sliznice. Zatímco dívky jsou ohroženější skupinou, muži jsou zase častějšími přenašeči infekce. Očkování obou pohlaví může proto významně zvýšit úspěšnost prevence šíření viru HPV a tedy i souvisejících onemocnění. Obdobnou strategii již zvolili například v Rakousku, Sasku, Itálii, USA, Kanadě či Austrálii.
 
Celosvětově je HPV příčinou 5 % všech onkologických onemocnění. Přitom právě rakovině způsobené viry HPV lze – jako vůbec jediné – úspěšně předcházet očkováním. Zatímco dívky od 13 do 14 let mají v Česku očkování proti HPV hrazeno ze zákona, chlapců se to doposud netýká. VZP proto přišla s mimořádnou nabídkou pro prvních 5 000 zájemců mužského pohlaví, kteří jsou starší 11 let a ještě neoslavili 14. narozeniny.
 
Zvýhodněná cena jedné dávky vakcíny Silgard je pro pojištěnce VZP maximálně 2 143 Kč. Za obě dávky tedy klient zaplatí 4 286 Kč, a pokud poté požádá o příspěvek, vyjde ho koupě očkovací látky celkem na 2 286 Kč (nezahrnuje poplatek za aplikaci). Tato cena je garantována výhradně v ordinacích praktických lékařů pro děti a dorost, kde musí být přípravek rovněž aplikován.
Vouchery bude VZP vydávat nejdéle do 31. 12. 2014 a do stejného data je také nutné mít aplikovánu první ze dvou dávek. Příspěvky se budou vyplácet nejpozději do 31. 7. 2015.
Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!