Pravidelná očkování v České republice ročně zachrání na 500 životů a zabrání až 150 000 infekčních onemocnění. 

Očkují se téměř všechny děti a cílem, podle hlavního hygienika ČR Vladimíra Valenty, je i přes kampaně odpůrců vysokou proočkovanost udržet. To je podle něj možné, jen když veřejnost bude dostávat všechny informace. Nestačí jen reagovat na kritiku, nutné je provádět osvětu aktivně. 

Valenta dále při startu Evropského vakcinačního týdne uvedl, že to musí být systémové opatření, které jde napříč zdravotní politikou, přes ekonomiku, legislativní opatření, podporu a vzdělávání až po trvalou mediální kampaň.

Také podle předsedy České vakcinologické společnosti profesora Romana Prymuly je zásadní, aby veřejnost správně chápala přínos očkování. Uvedl, že proočkovanost mírně klesá, není to však jen otázka České republiky, ale i jiných evropských zemí. Spektrum dostupných vakcín je „široké, kvalitní a volitelné“. Aktuálně je podle něj „trochu problém“ s černým kašlem, v Česku případů přibývá, jinak jsou prý všechny infekce pod kontrolou.

Jako východisko nevidí Prymula postihy rodičů, kteří očkování dítěte odmítnou, sází hlavně na osvětu. Debata by měla znít na veřejných fórech. Země, kde očkování povinné není, znemožňují neočkovaným dětem například vstup do mateřských škol. Podle Prymuly je lepší pozitivní motivace jako v Austrálii, kde si rodiče odečtou z daní 1000 dolarů za očkování dítěte.

Podle ředitelky české kanceláře Světové zdravotnické organizace (WHO) Aleny Šteflové přineslo zavedení imunizačních programů v posledních 30 letech zásadní výsledky: WHO označila Evropu za „polio-free“, tedy zproštěnou obrny. V posledním desetiletí klesly počty případů spalniček o více než 90 procent. Díky očkování klesla celosvětově úmrtnost dětí do pěti let z 12,6 miliónu v roce 1990 na 6,6 miliónu v roce 2012.
  

Kategorie