Odchodů lékařů do ciziny přibývá

Ministerstvo zdravotnictví ČR (MZ ČR) připravuje plán, jak udržet lékaře v českém zdravotnictví. Ministerstvo je nespokojeno se systémem postgraduálního vzdělávání lékařů. Chce proto výrazně snížit počet základních lékařských oborů až na polovinu a alespoň částečně se vrátit k systému dvou atestací. Ministr zdravotnictví slíbil růst platů o 3,5 procenta pro všechny zdravotníky, odbory ale požadují pět procent.

Odchodů lékařů do ciziny v roce 2014 podle České lékařské komory (ČLK) přibývá. V roce 2013 si vyžádalo od ČLK potvrzení pro práci v zahraničí 330 lékařů, v roce 2014 v prvním pololetí už 239. Celkový počet odchodů ještě navyšují mladí doktoři, kteří odejdou ihned po promoci a v ČR vůbec nenastoupí. V roce 2013 jich bylo 193.

MZ ČR navrhuje změnu. Lékaři by po absolvování takzvaného základního kmene, to je zhruba po dvou letech, dostali zákonem konkrétní kompetence k samostatné vymezené práci. Částečně by to podle ministerstva vyřešilo i problém s nedostatkem lékařů pro pohotovostní služby. V současnosti se mladí lékaři vzdělávají roky ve fakultních nemocnicích a chybějí v regionech.

Většinu praxe by nově lékaři měli absolvovat na domácím pracovišti v dané okresní nemocnici a pro speciální výkony by se na dobu několika měsíců měli vzdělávat na vyšších pracovištích. Existovat by mělo podle MZ ČR také centrální řízení systému, které by se mělo vrátit na Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (IPVZ).

Podle serveru E15 si v současnosti každá lékařská fakulta nastavuje podmínky trochu jinak, což ministerstvo považuje za špatné. Druhým řešením je zvýšení platů. Odbory chtějí, aby se platy sjednotily. MZ ČR předpokládá, že se tomuto požadavku vyhoví návrhem zákona o veřejných neziskových nemocnicích.

Hlavním důvodem odchodu lékařů do ciziny jsou lepší finanční, ale i pracovní podmínky. Propad zčásti vyrovnávají cizinci, v ČR jich pracují 3000. Celkem je v ČR činných 38 000 lékařů. Lékaři ve státních nemocnicích měli podle statistik v roce 2013 v průměru 60 635 Kč měsíčně, v soukromých 54 863 Kč. Průměrný měsíční plat ve zdravotnictví se v roce 2013 meziročně snížil o 229 Kč na 30 174 Kč.

Sestry ve státním zdravotnictví měly v roce 2013 v průměru 28 706 Kč, v privátním zdravotnictví a v lázních 23 647 Kč. Celkový průměrný plat všeobecných sester a porodních asistentek se v roce 2013 proti roku 2012 snížil o 1,5 procenta. Celkově v roce 2013 klesly platy v zařízeních s odměňováním podle předpisů o platu o 0,8 procenta, tedy o 229 Kč.

Zvýšení platů o pět procent požadují odbory. Ministerstvo zdravotnictví může garantovat všem zdravotníkům 3,5 procenta. Jak to na konec dopadne, záleží i na výsledku hospodaření nemocnic za prvních osm měsíců a na prognóze vývoje ekonomiky. Ministerstvo chceme odborům vyjít vstříc, ale může pouze tolik, kolik dovolí systém.

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!