Onkologický screening VZP ČR

Více než 1 milion klientů VZP ČR se za první pololetí roku 2014 zúčastnil preventivních prohlídek zaměřených na vyloučení některého ze tří onkologických onemocnění. Zejména u screeningu rakoviny tlustého střeva a konečníku je oproti stejnému období roku 2013 patrný dramatický nárůst zájmu veřejnosti – na prohlídky přichází o 30 % více lidí. Jde o výsledek projektu adresného zvaní, kdy VZP ČR zve na prohlídky ty pojištěnce, kteří na ně mají nárok, ale přesto se jich neúčastnili.

Na projektu adresného zvaní VZP ČR spolupracuje s Ministerstvem zdravotnictví ČR. Akce je zaměřena na včasné odhalení rakoviny prsu, rakoviny děložního hrdla a již zmíněné rakoviny tlustého střeva a konečníku. Právě u posledního zmiňovaného onemocnění je nárůst zájmu o vyšetření největší.

Dohromady přišlo od ledna do června 2014 na všechny tři uvedené prohlídky 1 026 360 klientů VZP. V roce 2013, tedy v době, kdy lidé pozvánky od pojišťovny nedostávali, bylo stejných vyšetření jen 960 604. Vše tedy nasvědčuje tomu, že díky pozvánkám, které lidé dostávají do schránek, je  za půl roku 2014 prohlídek o 65 756 více.

Včasné zjištění nádorového onemocnění přitom v naprosté většině případů zcela zásadně zvyšuje šanci pacienta na uzdravení. Například rakoviny prsu je ročně v Česku zjištěno více než 6 tisíc nových případů a na následky tohoto onemocnění umírá kolem 2 tisíc žen. Odhalení nádoru v počátečním stadiu může snížit úmrtnost o třetinu. K tomu pomáhá mamografické vyšetření – také o to je letos větší zájem než loni, za první pololetí ho absolvovalo o 9,2 % více žen.

U screeningu rakoviny děložního hrdla se čísla za pololetí 2014 výrazněji neliší od stejného období roku 2013. V obou letech se počet prohlídek pohybuje kolem hranice 580 tisíc.

Celkem za prvních šest měsíců roku 2014 už VZP ČR pozvala na uvedené prohlídky více než 614 tisíc svých klientů. Celý projekt je rozložen do 18 měsíců – v roce 2014 dostane pozvánku od VZP 1,2 milionu lidí, v roce 2015 přijde znovu těm, kteří na první výzvu nereagovali a na vyšetření nepřišli. Na obeslání těch, kdo prevenci delší čas zanedbávali, dostala pojišťovna 18 milionů Kč od Ministerstva zdravotnictví ČR. Vlastní nárůst výkonů, který se odhaduje na stovky milionů korun, uhradí ze svých zdrojů.

 

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!