Pasivní kouření

Až 3000 nekuřáků ročně v Česku zemře předčasně jen proto, že dýchali tabákové spaliny v prostředí.

Pasivní kouření znamená pro cévy téměř stejné riziko jako kouření aktivní, uvedla předsedkyně Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku Doc. MUDr. Eva Králíková, CSc. Zvýšit ochranu nekuřáků chce Ministerstvo zdravotnictví ČR (MZ ČR) zákazem kouření v restauracích a dalších veřejných prostorách. Zákon má dne 3. 6. 2015 na programu Vláda ČR.

V Česku kouří třetina dospělých, děti kouří od 11 let, 43 procent žije v domácnosti kuřáků, takže jsou tabákovému kouři vystaveny. V chystaném zákoně byl i vznik státního fondu pro prevenci závislostí, do něhož by směřovaly finance z výběru spotřební daně za alkohol a tabák. Legislativní rada vlády ale jeho vznik odmítla.

Podle Králíkové by Česko takový fond určitě mělo mít. Připomněla, že diskuse se už dlouho vedou o tom, zda si kuřáci mají platit zdravotní náklady. V systému veřejného zdravotního pojištění to možné není. Jednak je závislost na tabáku uznaná nemoc a nelze trestat někoho, že je nemocný, za druhé je to chronické onemocnění, které se vrací, a není možné kontrolovat, kdo kouří a kdo ne, vysvětlila.

Podle Králíkové ale existuje jednoduchý způsob, jak to kuřáci mohou zaplatit, a to je vyčleněná daň. Kdyby na prevenci a léčbu závislosti na tabáku šla koruna z každé krabičky, tak by to byla miliarda korun ročně - v Česku se prodá ročně miliarda krabiček. Rozhodně bychom tuto formu vyčleněné daně měli mít, uvedla.

Další problém je podle lékařky v tom, že jsou v Česku cigarety oproti jiným zemím EU laciné. Přitom právě vysoká cena cigaret je podle Králíkové nejdůležitější prevencí. Státu by se to podle ní vyplatilo, za méně prodaných cigaret by díky vyšší dani vybral víc peněz. Pro děti by tím stoupla nedostupnost cigaret, a tak by jich méně začalo kouřit. Závislí si cigarety pořídí za každou cenu, ale právě pro děti je cena klíčová, shrnula Doc. Králíková.

Kategorie: 
Hodnocení: 
5

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!